A dr. Severino Antinori (középen) vezette tudóscsoport célja, hogy segítsen az olyan embereknek, akiknek semmilyen más módon nem lehet saját genetikai állományukat hordozó gyermekük. A klónozási technológiát azoknál a pároknál használnák, ahol a nőnek megvannak az egészséges petesejtjei, a férfi viszont nem termel spermiumokat, s nem akarják idegenek ivarsejtjeit felhasználni.
Az eljárás lényegi része hasonló az első emlősklón, Dolly bárány esetében alkalmazott ún. nukleáris transzfer ("maganyag-átviteli") technológiához. A tervek szerint az anya petesejtjének sejtmagját - ezáltal teljes genetikai állományát - eltávolítják, s a helyébe az apa egyik testi sejtjéből kinyert sejtmagot, illetve a benne lévő genetikai állományt juttatják be. Az ilyen módon előkészített sejtet aztán az anya méhébe ültetik.
Antinori a napokban bejelentette, hogy a sikeres egérkísérleteket követően szeretné megkezdeni a módszer alkalmazását emberekkel is. A kutató közlése szerint 200, különböző országokból általa kiválasztott önkéntes pár már készen áll az eljárás megkezdésére.
Antinori egy idén márciusban megrendezett konferencián nem árulta el, hogyan választ a jelentkezők közül, de kizárta az egyedül élő asszonyokat és az olyan párokat, akiknek már meghalt egy gyermekük. Nem nyilatkozott arról sem, hol és mikor szeretné megkezdeni a klónozást, csak annyit mondott, hogy egy földközi-tengeri országból kapott meghívást egy klinika megalapítására, s gyakorlatilag kimeríthetetlen, magánszemélyektől származó pénzforrás áll a rendelkezésükre.
A BBC szerint Antinori e hét vége felé, egy Washingtonban megrendezésre kerülő találkozón adhat részletes információkat terveiről.
Amerikai és japán tudósok arra figyelmeztetik az olasz szakembert, hogy "szörnyek létrehozását" kockáztatja. Antinori szerint azonban a félelmek alaptalanok, s már ez év novemberében szeretne nekilátni tervei megvalósításának.
A klónozással szemben azonban egyre erőteljesebben tiltakoznak az orvosok, a kutatók, az életvédő csoportok és a közvélemény is. Az Egyesült Államok képviselőháza a múlt héten tiltott meg mindenféle emberi klónozást.
Kié lesz a gyerek? |
Az olasz kutató egyébként nagy tapasztalatokkal rendelkezik a mesterséges megtermékenyítési technológiák terén, amelyeket a klónozás során is kamatoztatni remél. Antinori római magánklinikája 1994-ban hívta fel magára először a világ figyelmét, amikor sikerült egy 62 éves asszony megtermékenyítése. Az ember klónozásának tervét 1998-ban jelentették be először.
A becslések szerint az első klónozási eljárások minimum 50 000 amerikai dollárba kerülnének, de a remények szerint ezt idővel sikerül 20 000 dollár, vagyis egy lombikbébi-program költsége alá szorítaniuk.
A klónozással kapcsolatos alapvető információkról, a biológiai és etikai kockázatokról részletesen olvashat az [origo] Klón-dossziéjában.
A klónozás még a jövőben is nagy hibaszázalékkal dolgozik: Ripley, a 8. számú klón elpusztítani készül egyik korábbi, félresikerült változatát - jelenet az Alien-sorozat 4. részéből (Alien Resurrection, 1997.)
S. T.