Esténként fél kilenc és fél tizenegy között Magyarországon fényes, gyorsan mozgó égitestet figyelhettek meg a csillagokat pásztázó érdeklődők. A Nemzetközi Űrállomás és a hozzá kapcsolt Discovery űrrepülőgép vonult át hazánk felett, 5-6 percig volt látható. A Discovery, többszöri halasztás után, augusztus 10-én éjjel indult a Kennedy Űrközpontból.
Az űrrepülőgép személyzetét Scott Horowitz parancsnok, Frederick Sturckow űrpilóta, valamint Patrick Forrester és Daniel Barry kutatóűrhajós alkotta. Az ISS-en maradt az amerikai Frank Culbertson, valamint az orosz Vlagyimir Gyezsurov és Mihail Tyurin. Belőlük áll az űrállomás új, harmadik állandó legénysége.
Augusztus 12-én kapcsolódott a Discovery a 130 tonnás ISS-sel, mégpedig annak Destiny kutatómoduljához. Másnap az űrrepülőgép rakteréből robotkarral kiemelték a Leonardo olasz tehermodult és hermetikusan csatlakoztatták a Unity kikötőmodulhoz. Ebből, a már másodszor használt szállítóegységből a személyzet mintegy három tonna hasznos terhet szállított át hat nap alatt az űrállomásra.
A legfontosabb teher két nagy, szabványosított szekrény vagy rack, amelyben tudományos műszereket vittek fel a Destiny laboratóriumba.
Az első űrsétára, a Discovery zsilipjéből, augusztus 16-án került sor, amikor Barry és Forrester két berendezést szerelt az űrállomásra. Az EAS (Early Ammonia Servicer) jelű berendezést a Unityn lévő P6-os rácsra erősítették fel. Az EAS-ben tartalék ammóniát szállítottak a Nemzetközi Űrállomás hűtőrendszere számára. Ezen az űrsétán két másik, MISSE-jelű tartályt is felszereltek az új, Quest zsilipkamra külső oldalán lévő fogantyúkra.
A MISSE (Materials ISS Experiment) kísérletben arra kíváncsiak, hogyan bírják a különféle kihelyezett anyagok a kozmikus környezetet több hónapig. A második űrsétán 11 kézi fogantyút és kábelt szerelt Barry és Forrester a Destiny laboratórium oldalaira. Ezeket a jövőben használják majd a következő űrséták alkalmával.
A Discovery visszatérése előtti utolsó manőver a Leonardo tehermodul lekapcsolása volt; ekkor helyezték vissza a Discovery rakterébe. Az új eszközök kirámolása után az űrállomáson helyezték el a felgyülemlett és ott nem szükséges anyagokat. Viszszahozták a Szojuz-TM-32 és a Progressz-M1-6 űrhajókról leszerelt komplett Kursz-dokkolószerkezeteket is. Az oroszok ezeket az aktív dokkolókat újból fel fogják használni.
Horváth András