Felfedezték az eddigi legnagyobb kisbolygót

Vágólapra másolva!
Kétszáz éves rekord dőlt meg a csillagászatban: a legnagyobb aszteroida már nem az XIX. század első éjszakáján megtalált Ceres, hanem egy nála is nagyobb égitest a Plútó távolságában.
Vágólapra másolva!

Az új "csúcstartót" 2001 májusában észlelték először amerikai csillagászok a chilei Cerro Tololo obszervatóriumban. A 2001 KX76-os jelzéssel ellátott égitest mérete mintegy fele a Plútóénak, így újabb adalékkal szolgál a Plútó bolygó-státusza körül zajló vitákhoz. Sokak szerint ugyanis a Naprendszer 9. bolygója nem is tekinthető igazi planétának, csupán a Neptunuszon túli jeges kisbolygóöv, az ún. Kuiper-öv eddig ismert legnagyobb objektuma.

A Kuiper-öv eddig ismert legnagyobb objektumai. Az új kisbolygó-rekorder nagyobb, mint a Plútó holdja, az 1150 km-es átmérőjű Charon

A 2001 KX76 nem fenyegeti bolygónkat, mivel jelenlegi pályája alapján kizárható annak esélye, hogy az 1200 kilométeres test a Földbe csapódjon. A kréta időszak végi becsapódási katasztrófát - amely a földi élővilág jelentős részét kipusztította - egy "mindössze" 6 kilométer átmérőjű objektum okozhatta.

[origo]

Ajánlat:

Virtual Telescope Observes Record-Breaking Asteroid
Részletes információk az Európai Déli Obszervatórium honlapján.

Kisbolygók

A Kuiper-öv objektumai

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!