Az űrből is látszik

Vágólapra másolva!
A Nemzetközi Űrállomás parancsnoka aggodalmát fejezte ki a Föld környezeti állapota miatt. Frank Culbertson parancsnok, aki négyhónapos tartózkodását kezdte meg az űrállomás fedélzetén, beszámolt arról, hogy a klímaváltozás jelei immár a világűrből is érzékelhetőek.
Vágólapra másolva!

"Látjuk a viharokat, az aszályokat, a hurrikánokat. A napokban egy homokvihart figyelhettünk meg Törökország területén" - nyilatkozta. "Éjjel pedig láthatók a kivilágított nagyvárosok fényei."

Termőföldhasználat

"Elképesztő dolog látni, mennyi ember él odalent, és érzékelni a hatást, amit a környezetükre kifejtenek. Úgy vélem, alapos okunk van az aggodalomra. Első, 1990-es utam óta kísérem figyelemmel a változásokat; figyelem a folyótorkolatokat, a termőföldhasználat változásait. Látom azokat a területeket, ahol égetéssel irtják az erdőt; érzékelem az erdő borította földfelszín csökkenését. A por és a füst egyre nagyobb régiókon uralkodik el; Afrikában például különösen érzékelhető a kiszáradás...Sokkal óvatosabban kéne bánnunk ezzel a csodálatos bolygóval" - vallja a parancsnok.

Globális változások

Klaus Topfer, az UNEP, vagyis az ENSZ környezetvédelmi programjának igazgatója kedden úgy nyilatkozott: aggasztó, hogy a klímaváltozás fokozatosan mindennapi valóságunk részévé válik. "Globális szintű, drámai változásokkal állunk szemben. Tanúi lehetünk mintegy tizenötmillió hektárnyi erdőfelület pusztulásának, különösen a fejlődő országokban."

Mikhail Tyurin, Frank Culbertson és Vladimir Dezhurov az Állomáson

Klaus Topfer felhívta a figyelmet arra a körülményre, hogy számos társadalmi szükségletet kielégítése nélkül a környezeti probléma sem kezelhető. "Ha nem vagyunk képesek összekapcsolni a szegénység és a környezetpusztítás elleni harcot, akkor nem is vethetjük Afrika népeinek szemére, hogy felégetik az erdőket. A legtöbbször nincs más választásuk."

A hónap elején a Discovery űrrepülő három asztronautával - két amerikai űrhajóssal és az orosz parancsnokkal - tért vissza a földre, akik majdnem fél évet töltöttek a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén. Az űrhajósok egyike, Susan Helms az állomás első női lakója volt. Culbertson parancsnok vezetésével az új, orosz legénység több, mint negyven orosz tudományos kísérlet fognak végezni 2001 decemberéig. A kutatások egyik fő témája az űrutazás emberi szervezetre gyakorolt hatása lesz, amiből reményeik szerint számos betegségnek az egyes szervekre gyakorolt hatásáról is sokat megtudhatnak.

[origo]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!