Egy tudományos konferencia belülről
Nem mindennapi megtiszteltetés egy újságíró számára, ha közvetlen közelről szemlélve, résztvevőként élheti át egy tudományos konferencia eseményeit, főleg olyan progresszív és izgalmas kutatási terület esetében, mint a genetikailag módosított állatok klónozása.
Állati klónozás: célok és hatékonyság
Az állati klónozás jelenleg még számos technológiai és biológiai jellegű problémával küzd. Ezek közül a legfontosabbak az embriók létrehozásának kis hatékonysága, a béranyába való beültetést követően pedig a korai vetélések gyakorisága, a vemhesség és a szülés során fellépő különféle problémák, illetve az utód születési és fejlődési rendellenességei.
A hatékonyság fő szempontjai
Az előadások során részletesen, adatsorokkal kísérve mutatták be azokat a szempontokat, amelyek az utóbbi évek kutatásai alapján meghatározónak tűnnek a klónozás sikeressége szempontjából. A technológia látványosan fejlődik, de a kutatók egyelőre nem képesek válaszolni alapvető biológiai kérdésekre.
Meg kell keresnünk azokat a kutatási területeket, ahol versenyképesek lehetünk
Dr. Bősze Zsuzsanna, a Gödöllői Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóközpont Állatbiológiai Intézetének igazgatója és a Géntechnológiai Laboratórium csoportvezetője, a konferencia fő szervezője a rendezvény után is készségesen válaszolt kérdéseinkre.
Nem akarok embert klónozni, mert sokkal fontosabb feladatokat látok magam előtt
Dinnyés András, aki a napokban tért vissza Magyarországra, Dolly "papája", Ian Wilmut professzor kutatócsoportjának tagjaként ért el jelentős eredményeket a skóciai Roslin Intézetben, ahol a másfél évig a klónozási csoport vezetőjeként dolgozott. Konkrétan juhok (Dolly "nyomdokain"), sertések és egerek klónozásával foglalkozott.
Emberi bélrendszeri betegségek gyógyítási lehetősége tehéntejjel
A konferencián előadást tartott dr. Kacskovics Imre, a Szent István Egyetem Állatorvostudományi Karának tudományos főmunkatársa, aki az Élettani és Biokémiai Tanszéken végzi kutatásait. Az [origo]-nak adott interjúban a klónozással létrehozott, genetikailag módosított állatok egyik ígéretes felhasználási lehetőségét mutatta be.
A jövő génszállító kamionja - a szegedi mesterséges kromoszóma
Egyre ígéretesebb kutatások folynak a világszerte ismert "génszállító eszközzel", a Szegedi Biológiai Központ által készített mesterséges kromoszómával, amely a jövőben várhatóan fellendülő génterápiai eljárások, illetve a transzgénikus, az emberi gyógyászatban is fontos háziállatok előállításának fontos eleme lehet. Hadlaczky Gyula professzor az elmúlt egy év eseményeiről beszélt.
Tejet a nyúlfarmról - kutatóknak
Az élőlények természetes vegykonyháját igyekeznek másolni és felhasználni emberi gyógyászatban is jól alkalmazható hatóanyagok termelésére a klónozási technikát is eredményesen alkalmazó kutatók, akik a gödöllői biotechnológiai kutatóközpont nemzetközi szakmai kongresszusán számoltak be a napokban feltűnést keltő tudományos eredményeikről. A konferencián Bősze Zsuzsanna állatbiológus is érdekes előadást tartott olyan genetikai kísérletekről, melyek célja a háziállatok tejéből kivonható gyógyszerek előállítása.
Összeállította: Simon Tamás