Valahányszor egy baktériumcsalád immunissá válik egy antibiotikummal szemben, valahányszor egy gyomnövény alkalmazkodik az ellene alkalmazott permetezőszerekhez, jelentős anyagi kár éri az emberiséget - figyelmeztet Stephen Palumbi, a Harvard Egyetem biológusa.
Becslései szerint a veszteség egyedül az Egyesült Államokban évente több milliárd dollárra rúg - s ez még viszonylag óvatos számítás. A tudós elszabadult fegyverkezési versenyhez hasonlította a kártevők és a kórokozók elleni küzdelmet.
Számos emberi cselekedet hatással lehet az evolúciós folyamatra; döntéshozóknak nagyobb figyelmet kellene fordítaniuk erre - vélekedik Palumbi. Lord Robert May, a Royal Society tagja egyetért vele: "Sokan állítják diadalmasan, hogy hamarosan gyökerestül kiirthatjuk ezt vagy azt a fertőző betegséget; ám közben nem vesznek tudomást a cél mozgó természetéről" - nyilatkozta a New Scientistnek.
A Staphylococcus aureus antibiotikumokkal kiirthatatlan változatainak megjelenése, vagy a növényvédőszerekkel szembeni rezisztencia miatti csökkenő terméshozam két kulcsprobléma. Ugyanakkor ízelítőt nyújthatnak azokból a költségekből, melyeket az emberiségnek állnia kell, ha nem csökkenti az "evolúciós nyomást".
Palumbi szerint a változás talán a HIV vírus korábban ismeretlen léptékű fejlődésében érhető tetten; evolúciója sebességét úgy jellemezhetjük, mintha minden egyes betegben új kvázi-faj jelenne meg.
Az emberiségnek vészes sebességgel ki kell dolgozni olyan stratégiákat, melyek visszafoghatják az egyre gyorsuló evolúciót. A rovarirtó szerek figyelmesebb használata az egyik lehetőség.
Egy másik eljárás: a legerőteljesebb módszereket csak a végső esetben, utolsó mentsvárként bevetni, ezáltal is csökkentve a rezisztencia idő előtti kifejlődésének lehetőségét.
A vancomycin nevű erőteljes antibiotikumot a világ számos kórházában hasonló "utolsó fegyverként" alkalmazzák. Ez az egyetlen használható eszköz az olyan "szuper mikroorganizmusok", mint az MRSA (methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus) ellen.
Palumbi elmondta: az evolúció "lelassításának" elvei nem ismeretlenek, ám túlságosan is gyakran megfeledkeznek róluk, és a pozitív kezdeményezések elszigeteltek. "Ha rájönnénk, hogy ezt az utat már mások is végigjárták, sokkal könnyebb lehetne" - fogalmazott.
"Az Egyesült Államokban lakosainak fele nem hisz az evolúcióban. Épp ezért folytatnunk kell a felvilágosítás munkáját, az ellenkezőjét egyszerűen nem engedhetjük meg maguknak."
Ajánlat
[origo]