A Deep Space 1 berepült az üstökösbe

Vágólapra másolva!
A Deep Space 1 amerikai űrszonda közép-európai idő szerint vasárnap hajnalban behatolt Borelly-üstökös magját közvetlenül körülvevő kómába, s a magtól mintegy 2000 kilométeres távolságban sikerült képeket készítenie.
Vágólapra másolva!

A szonda kevesebb mint 2200 kilométerre közelítette meg az üstökösmagot, és mintegy 30 fekete-fehér fényképet készített róla. Emellett vizsgálta az üstökös felszínének anyagi összetételét, azonosította és mérte a felszínről kiáramló gázokat, tanulmányozta égitest anyagának és a napszélnek a kölcsönhatását. Utóbbi az a folyamat, amely kialakítja egy üstökös leglátványosabb részét, a csóvát. A küldetés irányítói megerősítették, hogy a szonda mind a négy műszerét tudta használni az üstökös közvetlen környezetében. (A jobb oldali képen még a Borelly egyik korábbi fotója látható.)

A találkozó bolygónktól 220 millió kilométerre történt, s a fényképek letöltése még folyamatban van (az adatok viszonylag lassan csordogálnak a szonda mindössze 30 cm átmérőjű antennáján keresztül). Az első fotókat várhatóan hétfőn és kedden hozzák nyilvánosságra. A képek után letöltik az infravörös spektrométer, az ion- és elektrondetektor és magnetométer adatait is. A repülésirányítók szerint a szonda rendben működik, a berepülés alatt tehát nem károsították meg a magból esetlegesen kivágódó kisebb-nagyobb kőzetdarabok.

A Deep Space 1-et három évvel ezelőtt indították útjára, és elsődleges feladata tizenkét forradalmian új űrtechnológiai eljárás kipróbálása volt. Miután ezzel végzett, két éve a Borelly-üstököshöz irányították az űrszondát, amelynek mostani eredményes fényképezésével gyakorlatilag befejezte küldetését. Várhatóan novemberben fogy ki az összes üzemanyaga, s ezután irányíthatatlanná válik.

Ajánlat:

Deep Space 1
12 új műszaki találmány kipróbálása a gyakorlatban - részletek magyar nyelven a Deep Space 1 küldetéséről és az eddigi eseményekről.

A Deep Space 1 hivatalos honlapja

Korábban az [origo]-ban:

Berepülés egy üstökösbe
2001.09.21. Ha minden az elképzeléseknek megfelelően alakul, közép-európai idő szerint vasárnap nem sokkal éjfél után újabb mérföldkövet tudhat maga mögött az űrkutatás: a három éve a világűrbe indított Deep Space 1 nevű amerikai űrszonda behatol egy üstökösmagot körülvevő kómába, és megpróbál magáról a magról fényképeket készíteni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!