Hat friss dínótojás

Vágólapra másolva!
Hat olyan dinoszaurusz-tojásra bukkantak Argentínában, amelyekben kiváló állapotban őrződtek meg az embriók.
Vágólapra másolva!

Az argentin lelőhelyen (Auca Mahuevo) már korábban is találtak dinoszaurusz-maradványokat. Ezek korát 65-145 millió évesre becsülik, azaz a földtörténeti kréta időszakból származnak. A most talált tojásokat Titanosaurusok rakták, amelyek a hatalmas méretű, hosszú nyakú növényevők, a Sauropodák csoportjába tartoznak.

Az első Titanosaurus maradványai 1842-ben kerültek elő. Azóta az Antarktisz és Ausztrália kivételével minden kontinensen felfedezték csontjaikat. Kevés olyan példány akadt azonban, amelynek feji része is viszonylagos épségben őrződött volna meg. A most talált tojások éppen ezért igen értékesek: a fejlődő állatok feje remek állapotban konzerválódott. (A Science magazin fenti képén az egyik példány látható.)

Az embriók néhány centiméteres koponyáiban még az állkapcsokban fejlődő fogak is láthatók. A felfedezés tehát az állatok egyedfejlődésébe is bepillantást enged. A szenzációs leletet a Natural History Museum of Los Angeles County kutatói találták meg, Luis Chiappe vezetésével, aki szintén a lelet fejlődéstani jelentőségét hangsúlyozta a BBC-nek.

Egyelőre nem lehet pontosan megállapítani, melyik Titanosaurus fajról van szó, legalább három jöhet szóba.

Eddig legalább 30 különböző Sauropodát sikerült azonosítani. Közülük a legnagyobb a Patagóniában talált Aregntinosaurus huinculensis (fent), amely több mint 40 méter hosszú volt, s körülbelül 90 tonnát nyomott. A Titanosaurusok az egyik legsikeresebb csoportnak számítottak: csak a kréta végi, 65 millió éve történt nagy fajkihalás törölte el őket a Föld színéről.

A kutatók részletes beszámolója a Science 2001. szeptember 28-ai számában jelent meg.

Ajánlat:

Natural History Museum of Los Angeles County

Dinoeggs.com

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!