Tengerszint 7500 évvel ezelőtt |
A török partokon fekvő Sinop városától nem messze, 2000-ben végzett szonárvizsgálatok eredményei alapján első alkalommal sikerült a kutatóknak felrajzolniuk az özönvíz előtti partvonalat, amely ma mintegy 152 méteres mélységben található.
Az egyik helyszínen a szonár legalább 30 kőtömböt fedezett fel a lankás, egyébként jellegtelen tengerfenéken. A felfedezést távirányítású kamerákkal végzett vizsgálatok követték, me-lyek különféle fa- és cseréptárgyakat tártak fel.
A helyszín "jellegzetesen téglalap alakú volt" a szonárfelvételen, és a kőtömbök láthatóan semmilyen geológiai alakzathoz sem tartoztak - derül ki a tudósok beszámolójából, melyet az American Journal of Archeology tett közzé. A talajminták kémiai elemzése is megerősítette azt az elképzelést, hogy valaha emberek laktak itt.
"Véleményem szerint a kutatóknak sikerült az özönvíz-elmélet egy jelentős elemét meggyőzően megerősíteniük"- nyilatkozta Dr. Bruce Hitchner régész, a szaklap szerkesztője.
Az expedíció további izgalmas felfedezései volt még négy római és bizánci hajótest, melyek az oxigénszegény tengerfenéken rendkívül jó állapotban megőrződtek.
Ballard és a kutatócsapat többi tagja szerint az általa vizsgált területen emberek élhettek, de 7500 éve, a jégtakarók olvadékvizei elárasztották. A geológusok szerint 12 000 évvel ezelőtt, az utolsó jégkorszak vége felé a Föld hőmérséklete fokozatosan emelkedett, a jég megolvadt, így a Földközi-tenger vízszintje jelentősen megnőtt.
Mintegy 7500 éve a víz áttörte azt a természetes földsáncot, amely addig elválasztotta a Földközi- és Fekete-tengert. A feltételezések szerint az áradás során 200-szor akkora volt a vízhozam, mint ma a Niagara-vízesésé, s a Fekete-tenger vízszintje napi 15 cm-t emelkedett, mi-közben édesvizű tóból sós tengerré változott.
A sós víz sokkal sűrűbb az édesvíznél, ezért lesüllyedt, míg az édesvíz felemelkedett. Ennek hatására korlátozottá vált a két réteg közti oxigéncsere, így az alsóbb rétegben ragadt élőlények előbb-utóbb elpusztultak.
A fekete-tengeri leletek megerősítik a tudósoknak azt a véleményét, hogy a tenger mély, oxi-génben szegény rétege képes megőrizni a régi, fából készült eszközöket, és emiatt remélik azt is, hogy egyre több ilyen tárgyra bukkannak a közeljövőben. Ballard jövőre visszatér a hely-színre, de akkor már a hajóroncsok vizsgálatán túl az áradás előtti településekre is kiterjeszti a vizsgálatait.
A kutatóexpedíciót Dr. Robert D. Ballard oceanográfus és Dr. Fredrik T. Hiebert, a Pennsylvaniai Egyetem régésze vezették. A kutatást többek között a National Geographic Society is támogattta.
Ajánlat
[origo]