A gorillák megmentése az űrkorszakban

Vágólapra másolva!
Az űrből felügyelik az afrikai gorillák élőhelyeit, hogy megmentsék az állatokat.
Vágólapra másolva!

Mindössze 650 hegyi gorilla maradt

Az Európai Űrügynökség (European Space Agency - ESA) tisztviselői azt remélik, műholdas figyelőrendszer segítségével szemmel tarthatják a veszélyeztetett főemlősök otthonát, az afrikai erdőket.

A műholdak a nap huszonnégy órájában nyomon követik az erdőirtást. Képeiket az időjárástól függetlenül, akár vastag felhőrétegen keresztül is eljuttatják a Földre.

A tervek szerint a jövőben az ESA így rendszeresen hozzájárul az állatvédelem ügyéhez: a felvételeket az UNESCO, az ENSZ Oktatási, Tudományos és Kulturális Szervezetének rendelkezésére bocsátja.

"A műholdak civilizációnk égi szemei lehetnek. Fel kell használnunk a rendelkezésünkre álló technikát környezetünk védelmében" - fogalmaz Franco Bonacina, az ESA szóvivője.

"Környezetvédő kémek"

Az őslakosok még mindig korlátlanul irtják a gorillákat

Ilyen műhold az ERS 2 is, mely 1995-ös pályára állítása óta rengeteg adattal szolgált bolygónk környezetéről, élővilágáról.

"Az új szatellit olyan radarfelvételeket készít a Földről, amelyek figyelemmel kísérik az erdőirtások ütemét, és azt, hogy hol vannak még alkalmas helyek, ahol a gorillák új otthont találhatnak, ahol talán lesz némi esélyük a túlélésre."

Ruanda hegyi gorillái, a kongói és ugandai gorillák mind a súlyosan veszélyeztetett fajok közé tartoznak. Folyamatosan fenyegetik őket az orvvadászok, és természetes élőhelyük is drámaian fogyatkozik. Összesen mintegy 650 hegyi gorilla maradt. Félő, hogy ez a kicsiny populáció már nem lesz képes biztosítani a szükséges diverzitást.

[origo]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!