Ma még kevéssé ismert tény, hogy az Antarktiszon jó ötven évvel ezelőttől, az emberi jelenlét intenzitásának növekedtével nagy mennyiségű hulladék gyűlt fel. Napjainkra ennek tömege megközelítette a 300 000 tonnát, ami már az élővilág károsodásához is vezethet. Mindez annak ellenére történt, hogy a problémát már 1959-ben felismerték és az Antarktisz Szerződés keretében szabályozták. Azt 1991-ben a Madridi Jegyzőkönyv további 50 évre meg is hosszabbította. Az egyezmény végrehajtása - melyhez 41 ország mellett hazánk is csatlakozott - azonban nem volt megnyugtató. Hiába nyilvánították az Antarktiszt természetvédelmi területté, amely a béke és a tudományos munka oázisa, ahol minden tevékenység, különösen a bányászat környezeti hatásvizsgálat-köteles.
A kármentesítést, mely sokáig váratott magára, most világ hulladékgazdálkodással és szennyvízkezeléssel foglalkozó vezető vállalatcsoportja, a francia Vivendi Environment vállalta fel. Részt vesz abban a kampányban, ami a Föld egyik utolsó természetes tisztaságú területét eredeti állapotában kívánja visszaadni a természetnek. Az akció október 12-én indult, Ausztráliából, ahol a vállalat és az Ausztrál Antarktiszi Társaság közötti megállapodás aláírására sor kerül. Az eseményt a világ 22 országában egyszerre közvetítette a média. Az aláírók között volt az ausztrál környezetvédelmi miniszter: Robert Mill és Doug Dean, a Vivendihez tartozó Onyx vezérigazgatója.
A kármentesítés speciális eszközökkel, pontos ütemterv szerint zajlik. Az Onyx 120 darab, egyenként 10 tonnás konténere szolgálja majd a hulladékok elszállítását. Ezeket 2001. december 17-én, jégtörő hajón indítják el az Antarktisz irányába. A konténereket a megrakás után visszagyűjtik, majd a jeges kontinenstől távol helyezik el véglegesen.
A kezdeményező a Vivendi Environment a világ 100 országában jelenlévő 215 ezer alkalmazottat foglalkoztató entitás. Érdekeltségi körébe tartozik az Onyx is, mely a hulladékkezelést végzi. Az Onyx magyar érdekeltsége a pécsi Biokom Kft., mely a hazai szelektív hulladékgyűjtés úttörője. Az anyacéghez tartozó vízgazdálkodással foglalkozó vállalat a Vivendi Water, mely szintén rendelkezik neves hazai érdekeltségekkel.
Az ausztrál Környezetvédelmi Minisztérium felügyelete mellett zajló akció a vállalatok szakmai tapasztalatán nyugszik. Ausztrália az Antarktisz területének 45%-át teszi ki. Az ország számos kutatóállomással rendelkezik a térségben, valamint Kína és Oroszország által vezetett kutatóállomások is a fennhatósága alá tartoznak.