Mint arról korábban beszámoltunk, az Advanced Cell Technology nevű amerikai cég közölte az utóbbi évek azon kutatási eredményeit, amelyek segítségével szerintük nagy hatékonysággal válhat lehetővé az emberi embrionális őssejtek kutatási célokra történő előállítása. A cég szóvivői hangsúlyozták, hogy gyógyászati célú, azaz terápiás klónozásról van szó, nem pedig a teljes emberi szervezet létrehozását célzó ún. reproduktív klónozásról, s hogy ezek csak előzetes eredmények.
Korábbi anyagunkban részletesen olvashattak az őssejtek és a terápiás klónozás jelentőségéről. A következőkben a most (november 25-én) napvilágra került konkrét eredményeket szeretnénk bemutatni, amelyet számos vezető klónozási szakértő egyszerűen teljes csődnek értékel. A terület érzékenységét azonban jól jelzi, hogy így is mekkora port vert fel az eset.
Klónozás: a tények
Az Advanced Cell Technology egyik fő tevékenységi köre, hogy gyógyászati célokra alkalmas embrionális őssejteket szeretne nagy mennyiségben előállítani. Ennek egyik módja lenne, hogy klónozással létrehozott embriókból nyerik ki és szaporítják őket.
Mint kiderült, a titokban már több mint egy éve folyó kísérletekhez a cég egészséges, 24-32 éves, legalább már egy gyermeket szült nők petesejtjeit vásárolta meg (darabonként 3-5 ezer dollárért).
A petesejteket megfosztották sejtmagjuktól (ezáltal genetikai állományuktól), s testi sejtek genetikai állományát injektálták beléjük. Konkrétan bőrsejteket és az érett petesejtek körül megtalálható cumulus-sejteket használták testi sejtként. A kísérletekkel kapcsolatos előzetes eredmények a Journal of Regenerative Medicine c. szaklap november 25-ei számában jelentek meg (egyelőre kizárólag elektronikus formában). Mint kiderült, az első klónt október 13-án hozták létre.
A kísérleteket 19 petesejttel kezdték, ebből tizenegybe bőrsejtek, nyolcba pedig cumulus-sejtek genetikai anyagát juttatták be. A "bőrsejt-vonal" mindegyik tagja elpusztult, mielőtt egyszer is osztódott volna. A "cumulus sejt-vonal" három példánya megkezdte az osztódást, de maximum a hatsejtes állapotig jutott el: egyszeri vagy nem egészen kétszeri osztódás során a sejtek elpusztultak.
Őssejteket természetesen nem sikerült begyűjteni, mivel ehhez az embriónak el kellett volna érnie a hólyagcsíra állapotot, ahol már az ún. embriócsomóból valóban kinyerhetők lennének az embrionális őssejtek.
Szűznemzés: az ígéretesebb módszer
A másik kísérlet során a petesejtet önmagában késztették osztódásra, más sejt genetikai állománya nélkül (indukált szűznemzés). Az ilyen fejlődés nem is vezethetne emberi lény kifejlődéséhez, mivel a méhlepényhez az apai gének is szükségesek.
A kísérleteket 22 petesejttel kezdték, ezek nagy része egy napon belül elpusztult. Hat megérte az ötödik napot, de a kialakuló hólyagcsíra-szerű képződményből itt sem sikerült őssejteket begyűjteni - az "embriók" az őssejtek kialakulása előtt elpusztultak.
Komplett csőd - Antinori tanulhat a dologból
Számos klónozási szakértő - köztük Ian Wilmut, Dolly "papája" - egyszerűen teljes csődnek értékeli ezeket az eredményeket. Jose B. Cibelli, a cég alelnöke szerint is csupán azért közölték e korai eredményeket, mert a gyógyászat egyik legígéretesebb területéről van szó.
Van azonban valami jó is abban, hogy az ügy ekkora port vert fel. Nem kizárt, hogy valóban ez az első bizonyítható eset, melynek során megindult az embrionális fejlődés egy emberi klónban (az 1998-as dél-koreai eset máig sem bizonyított). Ha sikerülne a módszer tökéletesítése, nagy mennyiségben lehetne előállítani a jövő gyógyászatának nagy reményét jelentő embrionális őssejteket.
Ami legalább ennyire fontos: az eredményekről feltehetően értesült Severino Antinori doktor is, aki novemberre ígérte az első emberi klónt (reproduktív céllal). Persze lehet, hogy sokkal fejlettebb technológia birtokában van, így nem kizárt, hogy eljut akár a nyolcsejtes állapotig is. A nagyobb bajok akkor kezdődnének, ha hólyagcsírát is sikerülne létrehoznia, mivel az már beültethető az anyaméhbe. Az állati klónozási tapasztalatok szerint azonban az igazi gondok éppen ekkor kezdődnek…
S. T.
Ajánlat:
Somatic Cell Nuclear Transfer in Humans: Pronuclear and Early Embryonic Development
Az Advanced Cell Technology kutatóinak részletes beszámolója (pdf-file).
Korábban az [origo]-ban:
Mérföldkő az emberi terápiás klónozásban
Az Advanced Cell Technology nevű amerikai cég közölte az utóbbi évek azon kutatási eredményeit, amelyek segítségével nagy hatékonysággal válhat lehetővé az emberi embrionális őssejtek klónozással történő előállítása.
Az [origo] Klón-dosszéja
Az [origo] Klón-dossziéja a legfrissebb hírek mellett közérthető nyelven mutatja be a klónozás különféle típusait, rávilágít a biológiai és etikai problémákra, s feltárja a klónozás más kutatási területekkel való kapcsolatait. Az összeállításban részletes szavazás is szerepel, bővebb véleményét pedig levélben vagy a Fórumban mondhatja el. Meglepetésként pedig egy exkluzív interjút közlünk 2089-ből, amely egy hányatott sorsú klónnal készült.
Nem az emberen kellene kísérletezni - a budapesti klón-konferencia tanulságai
Remek hangulatban és magas szakmai színvonalon zajlott Budapesten az a kétnapos konferencia, amelynek fő témája a háziállatok genetikai módosítása, illetve klónozása volt. Az előadásokat hallgatva nyilvánvalóvá vált: bár az állati klónozás területe rohamléptekkel fejlődik, jelenleg még olyan komolyak a biológiai és technikai jellegű problémák - hogy az etikai, jogi, szociológiai stb. vonatkozásokról most ne is beszéljünk -, hogy normális ember egyelőre nem foglalkozhat az emberi klónozás gondolatával sem.
Az őssejtek aranykora - a jövő gyógyászatának nagy ígérete
A jövő gyógyászatának egyik legígéretesebb területe a sejtterápia, az őssejtek alkalmazása. E bizonyos fejlődési irányokba még nem, vagy csak kevéssé elkötelezett sejtek szaporításával és fejlődésük irányításával számos betegség válhat kezelhetővé és gyógyíthatóvá. Az [origo] dossziéja az orvosbiológiai kutatások egyik leggyorsabban fejlődő és etikai szempontból egyik "legforróbb" területéről.