A Szentszék állásfoglalásában rendkívül súlyosnak és drámainak nevezi mindazt, amit az Advanced Cell Technology nevű amerikai cég jelentett be, s amiről The Journal of Regenerative Medicine című folyóiratban lehet olvasni. A Vatikán nem fogadja el a kutatók által kifejezett szándékot, amely szerint az emberi embrió klónozását nem azzal a céllal hajtották végre, hogy emberi lény "másolatát" állítsák elő, hanem azért, hogy elősegítsék az embrióból nyerhető őssejtek kutatását, gyógyászati célokból.
A probléma lényege ugyanis - folytatja a Vatikán közleménye - éppen abban rejlik, hogy mely pillanatot kell az emberi élet kezdetének tekinteni. Hiszen maguk a kutatók is jelezték, hogy jelen esetben emberi embriókról, nem pedig sejtekről van szó, mint azt egyesek el akarják hitetni.
A Vatikán ezért a történtek nyomán ismételten határozottan leszögezi: az emberi élet kezdetét nem lehet mesterséges megállapodás alapján, az embrió valamelyik fejlődési stádiumában megjelölni. Az élet magának az embriónak a létezésével kezdődik. Ez nemcsak akkor érvényes, ha a fogamzás "emberi módon", azaz a petesejt spermium általi megtermékenyítésével megy végbe, hanem akkor is, ha valamilyen "természetellenes módszerrel", vagyis például mesterséges sejtátprogramozással történik - fejti ki a Szentszék, hozzáfűzve: az utóbbi módon keletkezett életet is megilleti a méltóság.
A Vatikán tehát elutasítja az egészségvédelem és a jólét nevében alkalmazott effajta kísérleteket, mert ezek gyakorlatilag "szentesíteni" próbálják azt a diszkriminatív hozzáállást, mely szerint egy embrió kevesebbet ér egy magzatnál, egy magzat kevesebbet ér egy gyermeknél, egy gyermek pedig kevesebbet ér egy felnőttnél. Éppen ellenkezőleg, azokat kell a legnagyobb fokú védelemben és tiszteletben részesíteni, akik nincsenek abban a helyzetben, hogy oltalmazhassák és kinyilváníthassák bensőjükben rejlő önnön méltóságukat - olvasható a vatikáni közleményben.
A Szentszék ugyanakkor felhívja a figyelmet: éppen az őssejtekkel kapcsolatos kutatások bizonyítják, hogy vannak más, erkölcsi és tudományos szempontból egyaránt járható utak a tudomány fejlődése terén. Ilyen például a felnőtt emberi szervezetből, az anya véréből vagy a spontán vetélésekből származó magzatokból kivont őssejtek felhasználása.