Tisztelet a hősöknek - rendhagyó űrrepülés

Vágólapra másolva!
Példátlan biztonsági intézkedések mellett készül péntek éjjeli startjára az Endeavour űrrepülőgép. A fedélzeten több szimbolikus tárgy, így a lerombolt World Trade Center amerikai lobogója is helyet kap.
Vágólapra másolva!

Az Endeavour a 39B indítóállványon (fotó: REUTERS/Pierre Ducharme)

A floridai Kennedy-űrközpont 39B indítóállványán magasodó, körülbelül kétmillió alkatrészből álló, több mint 2 millió liter robbanásveszélyes üzemanyaggal feltöltött szerkezet technikai értelemben is ideális és könnyű célpont bármiféle terrortámadás számára, s már egy kis repülőgéppel is könnyen el lehetne pusztítani. A NASA ezért minden korábbinál szigorúbb biztonsági intézkedéseket foganatosított, de ezeket érthető okokból nem közlik a nyilvánossággal.

Tény azonban, hogy az előkészületeket - így például az Endeavour kivontatását az indítópadra - F15-ös vadászgépek és a terroristaelhárító szervezet alakulatai felügyelték. Az űrrepülőgépes küldetések 1981-es kezdete óta most fordul elő először, hogy a start napján az űrközpontot lezárják a nyilvánosság elől. A meghívott vendégek és újságírók tüzetes ellenőrzésen mennek majd keresztül (szeptember 11. óta egyébként nem járt újságíró az űrkozpontban). Szintén példátlan, hogy az űrhajósokat nem lehet fényképezni a beszállás alatt, ami pedig a start egyik szertartásos hagyományának számít.

Apache helikopter a Kennedy-űrközpont felett (fotó: REUTERS/Pierre Ducharme)

Ebben az esztendőben ez a hatodik és egyben az utolsó űrrepülőgépes küldetés. A fő feladat a Nemzetközi Űrállomás legénységének cseréje: a harmadik állandó csapat 120 nap után tér vissza a Földre. Az Endeavour rakterében háromtonnányi tudományos berendezést, friss élelmet, vizet és egyéb használati eszközöket helyeztek el. A gép visszafelé sem jön üresen: a befejezett tudományos kísérletek paneljeit és a hulladékot hozza vissza a Földre, a tervek szerint december 10-én.

Lélektani értelemben azonban a legfontosabb rakomány az a hatezer amerikai zászló, amelyet a pilótafülkében helyeznek el. A visszaérkezés után ezeket a szeptember 11-ei terrortámadások áldozatai hozzátartozóinak ajándékozzák. Három nagyobb zászló is helyet kap a gépen: az egykori World Trade Center amerikai lobogója (amely szinte teljes épségben került elő a romok alól), a tengerészgyalogság zászlaja a Pentagon tetejéről s a Pennsylvania állam parlamentjének tetején lévő csillagos-sávos lobogó. Az utóbbit azok emlékére szánják, akik önfeláldozó módon megakadályozták a harmadik célpont megsemmisítését.

A zászlók mellett rendőr- és tűzoltójelvények is helyet kapnak az Endeavour fedélzetén, a mentési munkák hősei iránti tiszteletből.

Az akciót (Flags for Heroes and Families - "Zászlók az áldozatoknak és családjaiknak") még Daniel Goldin, a NASA nemrég leköszönt igazgatója kezdeményezte. Az USA egyik legnagyobb intézménye, világszerte ismert szimbóluma így fejezi ki együttérzését és támogatását a terror áldozatai iránt.

S. T.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!