A lézeres információtovábbítás már teljesen hétköznapi a földi gyakorlatban, a járdák alatt és a városok között húzódó fényvezető szálakból álló optikai kábelekben fény viszi a telefonbeszélgetéseket, televíziós jeleket, biztosítja a cégek közötti adatforgalmat. A világűrben nincs kábel az információ küldője és fogadója között. Szerencsére levegő sincs, ezért a fény gyakorlatilag torzítatlanul ér el a célpontra, vagyis a fényre bízott információ is torzítatlanul közlekedik.
Műholdak egymás között - a Spot-4 és az Artemis lézeres kapcsolata (illusztráció: ESA) |
Egyes felhasználók azonban minden adatról azonnal szeretnének tudni. Ehhez segíti őket a magasan repülő műhold. A kísérletben szerepelt Artemis adattovábbító szputnyik 32 ezer kilométer magasságon repül. Az alacsonyan repülő hold felküldte az adatait a nagy területről jól látható magasan repülőnek, és annak jeleit vették a földi állomások.
Lanzarote (Kanári-szigetek): az első, műholdak közötti lézeres adatátvitellel továbbított kép (fotó: ESA) |
A feladat végrehajtása során természetesen mind a jeladó, mind a fogadó állomás kering a föld körül, egymáshoz viszonyított sebességük is jelentős, másodpercenként több kilométer. Mozgó pontról kell egy másik mozgó tárgyat eltalálni a fényjelekkel. A nagy sebességű adat- és videoátvitelben érdekelt cégek nagy reményeket fűznek az új megoldáshoz, a kísérletek folytatódnak.
Jéki László
Ajánlat:
Perfect images transmitted via a laser link between Artemis and SPOT 4
Angol nyelvű információk az Euróőai Űrügynökség honlapján.