A kanál segítségével egyszerűen és a kullancs számára "fájdalommentesen" ér véget vérszívó és áldozatának találkozása. Az eddig ismert eljárások során viszont a kullancs védekezett, méghozzá igen veszedelmesen: "bosszúból" kórokozókkal teli nyálmirigyével megmérgezte, sokszor halálosan megbetegítette áldozatát.
A kullancseltávolító kanál rendkívül egyszerű, műanyagból készült, egyszer használatos eszköz. Segítségével a bőrből úgy fordítható ki a rovar, mint befőttkészítésnél a meggyből a gyümölcs magva. A finom bánásmód pedig nem irritálja, nem készteti védekezésre a vérszívót.
A módszer 2000-ben a nürnbergi 50. Európai Találmányi Kiállításon ezüstérmet, a brüsszeli EUREKA Találmányi Világkiállításon aranyérmet nyert el. A feltaláló dr. Kapiller Zoltán több mint egy évtizede vizsgálja "kis kedvencei", a kullancsok életét és szokásait. Vizsgálatainak eredményét most foglalta össze, egyszersmind bemutatta a védekezés módjait a közelmúltban megjelent "Kullancsok és zoonózisok" című könyvében.
Az ijesztő apró rovarról azt írja a szerző: "nagy testű változatos színű és rajzolatú élősködő atkák. A kullancsfajok elterjedésének határt szab a domborzat, a növényzet, az ott élő állatok és a meteorológiai viszonyok is. Kontinensünkön a kullancsok a tengerszinttől a fenyőerdők szintjéig mindenhol megtalálhatók. A hőmérséklet változásával hol előbújnak az aljnövényzetből, támadásra éhesen, hol ismét elbújnak, várva a melegebb napokat. Tavaszi, nyár eleji hónapokban lepik el erdőt, mezőt, ligeteket és a városi parkokat a legnagyobb számban. A nyári kánikula elmúltával ismét megjelennek, hogy kellemetlen kísérői legyenek őszi, napfényes kirándulásainknak."
S hogy nyugodtan kiránduljunk tavasszal, kullancsveszélyes erdőn-réten, csak egy kiszedő kanál kellett, meg egy évtized innovációja, türelmes tudományos kutatása, a rovar viselkedésének megértése.
Csillik Júlia