Alakváltoztató repülőgépet tervez a NASA

Vágólapra másolva!
Alakváltásra képes repülők kifejlesztésén dolgozik a NASA virginiai kutatólaboratóriuma. A kutatások célja a légi közlekedés biztonságosabbá és gyorsabbá tétele.
Vágólapra másolva!

Leonardo álma megvalósulni látszik. A tervek szerint a repülők szárnyai a környezeti körülményektől függően változtatnák formájukat, a madarak módszeréhez hasonlóan.

Nagyobb sebességnél a szárnyak hátrahúzódnak, ezáltal - csökkentve a légellenállást és a hangrobbanás hatásait - biztonságosabb lehet a repülés. Kisebb sebességnél épp ellenkezőleg, előrehúzódnak, így lehetővé válik a landolási szakasz lerövidítése. Az új technológia használatával a menetidő jelentősen csökkenthető.

A megvalósítás az úgynevezett emlékező anyagok segítségével lehetséges. A külső környezeti változásokat érzékelve az anyag hőmérséklete megemelkedik, majd az adott körülményeknek megfelelő formát veszi fel.

A Bush-kormányzat az elkövetkezendő öt évre 150 millió dollárt irányzott elő a Morphing Project nevet viselő kutatási programra.

A Stanford Egyetem professzora szerint az automatizált teherszállító repülőgépek tíz éven belül ilyen anyagokból fognak készülni. A NASA illetékesei szerint legalább húsz év szükséges ahhoz, hogy mindennapossá váljék a madárgép.

Kovács Dávid, Solti Antal

Ajánlat:

További információk a Langley Research Center oldalain

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!