A hasis arab eredetű szó, az indiai kender virágzatának szárában lévő gyanta neve. A kockázat elsősorban a vadkender fogyasztásának módjában rejlik: egy vadkenderből sodort cigaretta 50 gramm kátrányt tartalmaz, míg egy dohányból készült hagyományos cigaretta 12 milligrammot, ráadásul a kátrányban lévő rákkeltő anyagok koncentrációja is magasabb a vadkender esetében - állapították meg a szakértők.
Ebből a szempontból a delta-9-tetrahidrokannabinol nevű anyag - ami a legbőségesebben van jelen az indiai kenderben (Cannabis indica) azonosított hatvanféle kannabinoid között - a legveszélyesebb, mert hörgőtágító hatása van, és ezzel elősegítheti a kátrány visszamaradását a szájban, a garatban, a nyelőcsőben, és a gégében - vélik a toxikológusok.
Állati és emberi tüdősejtekkel folytatott kísérletekben már bebizonyosodott, hogy a vadkender füstjének kitett egészséges sejtek rosszindulatúvá válnak. Az INSERM ugyanakkor elismerte, hogy egyelőre nehéz kimutatni a közvetlen oksági kapcsolatot a vadkender szívása és a rosszindulatú elváltozások között, már csak azért is, mert a szer használata a legtöbb országban tiltott.
Ajánlat: