Jelenleg mintegy 80 olyan Naprendszeren kívüli bolygót (exobolygót) ismerünk, amelyek Naphoz hasonló csillagok körül keringenek (s még néhány, más típusú csillag körül keringő ilyen objektumot). Mindegyiküket közvetett módszerrel fedezték fel: gravitációs hatásuk kis "rángatózást" idéz elő csillaguk mozgásában, amely a csillagról készült színképben kimutatható.
A most lefényképezett barna törpe (az előtérben) egy Naphoz hasonló csillag körül kering (illusztráció)
E bolygók csillagtávolsága szinte kivétel nélkül 4 csillagászati egységen belülre esik (1 CSE egyenlő a közepes Nap-Föld távolsággal, ami kb. 150 millió km). Négy csillagászati egységen túl azonban - ahol a Naprendszerben az óriásbolygók birodalma kezdődik (Jupiter, Szaturnusz, Uránusz és Neptunusz) "bolygóhiány" mutatkozik. Ez részben a mai észlelési technikák korlátozott érzékenységének köszönhető, hiszen minél messzebb van egy objektum a csillagától, annál kisebb gravitációs hatást tud rá kifejteni.
Érdekes, hogy a bolygóval rendelkező csillagok körül szinte egyáltalán nem találtak barna törpéket. A barna törpék olyan "torzszülött" csillagok, amelyekben kis tömegük miatt (kevesebb mint 0,08 naptömeg) nem indultak be a csillagokat éltető atommag-reakciók. Ebben a "barna törpe sivatagban" sikerült most lefényképezni egy ilyen objektumot, amely egy Naphoz hasonló csillag kísérője.
A felvétel rekordnak számít abból a szempontból, hogy az egymáshoz legközelebbi ismert csillagot és kísérőjét sikerült lefényképezni úgy, hogy fényük nem olvadt össze. A barna törpe csillagtávolsága 14 CSE (pályája a Naprendszerben ezzel a Szaturnusz és az Uránusz pályája közé esne). Tömege a Jupiterének 55-78-szorosa lehet.
A csillag és kísérője. A bal oldali képen még nehéz elkülöníteni őket, a jobb oldali képen azonban a csillag korongját már letakarták, így a barna törpe 7 óra irányában már tisztán látható
A 15 Sge (HR 7672) jelzésű, G-színképosztályú csillag (és barna törpéje) a Nyíl csillagképben, a Földtől 58 fényévnyi távolságban található, vagyis közeli objektumnak számít. Kora 1-3 milliárd év lehet, vagyis 5 milliárd éves Napunknál jóval fiatalabb.
A kutatók szerint a barna törpe jelenléte a gázbolygók zónájában jól jelzi, hogy a bolygórendszerek külső tartományaiban többféle folyamat is lejátszódhat a rendszer formálódása során. Egy barna törpe már túl nagy tömegű ahhoz, hogy a mai bolygókeletkezési modellekkel meg tudjuk magyarázni a kialakulását.
A felvételeket a Gemini North és a Keck-teleszkópokkal készítették. A földi légkör zavaró hatásainak kiküszöbölésére a nagyon fejlett, ún. adaptív optikát alkalmazták.
S. T.
(Képek: Gemini Observatory)
Ajánlat:
Brown Dwarf Found Around Nearby, Sun-Like Star
További képek és angol nyelvű információk a Gemini North teleszkóp honlapján.
Korábban az [origo]-ban:
Egy idegen világ légköre - mérföldkő a Földön kívüli élet kutatásában
2001.11.29. Első ízben sikerült közvetlenül észlelni egy Naprendszeren kívüli bolygó légkörét, s megkezdték annak kémiai elemzését is. Az eredmény fontos lépés a Földön kívüli élet utáni kutatásban.
Nyolc újabb idegen világ
2001.10.17. Egy nemzetközi csillagászcsoport újabb nyolc, Naprendszeren kívüli bolygót fedezett fel. Három planéta jellemzői izgalmasnak tűnnek.
Ígéretes bolygórendszer a szomszédban
2001.08.17. Egy új exobolygó felfedezése olyan naprendszer képét villantja fel, ami az eddigiek közül a leginkább emlékeztet saját Naprendszerünkre.