Bolondos Nobel-díjak, 2001

Vágólapra másolva!
E díjat olyan kutatásokkal lehet elnyerni, amelyeket nem lehet, vagy nem érdemes megismételni. Az idei év talán legnagyobb teljesítménye, hogy amerikai kutatóknak sikerült pontosan megfeleltetniük a fekete lyukakat a pokollal.
Vágólapra másolva!

Miközben Stockholmban illusztris vendégek gyülekeztek a Nobel-díjak átvételére és átadására, a Harvard Egyetemen immár 11. alkalommal osztották ki az ún. Ig-Nobel-díjakat (az Ig az angol ignominy = szégyen, csúfság rövidítése).

2001 díjazottjai

Az orvostudományi díjat Peter Barss montreali kutató kapta a kókuszdió lehullása során bekövetkezett sérülések tanulmányozásáért. Pápua új-guineai kutatásai azt bizonyították, hogy a legsúlyosabb sérüléseket akkor szenvedhetjük el, ha kókuszpálmák alá fekszünk le aludni.

David Schmidt amerikai kutató nyerte a fizikai díjat, a "miért hullámos a zuhanyzófülke függönye belülről" témában végzett úttörő munkásságáért. Biológiából a szintén amerikai Buck Weimert érte a kitüntetés a légmentesen zárt alsónemű feltalálásáért, melyben cserélhető szénszűrő betét van a gázok megszűrése.

Joel Slemrod amerikai, és Wojcziech Kopczuk kanadai tudós bizonyult méltónak a közgazdasági díjra. Munkájukban azt vizsgálták, hogy az ingatlanadó milyen hatással van az illető személy elhalálozásának időpontjára. A pszichológiai díjat szintén amerikai kutató érdemelte ki annak tanulmányozásával, mennyire vidámak a beiskolázás előtt álló gyermekek.

A műszaki tudományok terén John Keogh ausztrál kutató azzal vívott ki elismerést, hogy hazájában egy évvel korábban sikeresen szabadalmaztatta a kereket. Az asztrofizikai díjat annak elismeréseként adták ki, hogy amerikai kutatóknak sikerült pontosan megfeleltetniük a fekete lyukakat a pokollal.

"Szokatlan teljesítményekért szokatlan díjak járnak"

Ezt a bolondos díjat 1991 óta évente osztják ki. Az Annals of Improbable Research (AIR) magazinban olvasható alapszabálya szerint olyan kutatásokkal lehet elnyerni, amelyeket nem lehet, vagy nem érdemes megismételni. Tavaly például a kanadai Jerald Bain és Kerry Siminoskia a férfiak cipőjének száma, testmagassága és péniszük hossza között nem létező összefüggést dolgozta fel statisztikailag. Munkájukkal menten elnyerték a statisztikai Ig-Nobel-díjat. Biológiai Ig-Nobel-díjat kaptak 1997-ben azok a svájci tudósok is, akik a különböző ízű rágógumiknak az agy aktivitására való hatását vizsgálták.

"A szokatlan teljesítményekért szokatlan díjak járnak" - gondolta Marc Abrahams, az Ig-Nobel-díj szellemi atyja, az AIR kiadója. Az itteni díjkiosztás nem is emlékeztet az ünnepélyes stockholmira. "Néha úgy érzem magam, mint Breki a Muppet showban" - mondja a ceremóniamester, Abrahams, ahogy hozzákezd a díjátadás enyhén kaotikus szertartásának lebonyolításához.

Persze nem csak díjátadás történik itt: tréfás 30 másodperces előadásokat is tartanak. Az időkorlát betartására bika külsejű döntőbírók, vagy szemtelen elemisták ügyelnek. Némelyik Ig-laureátusnak minden előzetes figyelmeztetés nélkül egy-egy minioperában kell bizonyítania énekesi talentumát.

A mindenféle életkorú és társadalmi helyzetű nézőkből álló, bolondosan öltözött publikum teljesen kiszámíthatatlanul viselkedik. Diákcsoportok szavalókórusokat harsognak, vagy egész széksorok ugranak fel, és hangos rivalgással elhagyják az 1200 nézőt befogadó, zsúfolásig megtöltött termet.

Svédországból a díjazottak egy bőröndnyi pénzzel térnek haza. A Harvardon csak műanyag zacskót kapnak, benne mindenféle semmiséggel: régi címkék, filteres tea, sárga műanyag kacsa, cigarettacsikkek, vagy egy tekercs ragasztószalag. A díjazottaknak a szállást és az útiköltséget is a saját zsebükből kell fizetniük. Meglepő, de majdnem mindegyik kitüntetett eljön a díjátadásra. "Nincs abban semmi rossz, hogy a tudósok kölcsönösen kinevetik egymást" - véli az angol Len Fisher, az 1999-dik évi Ig-Nobel-díj nyertese, az ideális mártogatási tulajdonságú teakekszet leíró L=?Dt/4c2formula atyja.

Az AIR szerkesztőiből, tudósokból és igazi Nobel-díjasokból álló bizottság dönti el, hogy az eléjük kerülő jó tízezer publikáció közül melyik tíznek a szerzőjét jutalmazzák. Mindenki mindenkit javasolhat, akár saját magát is. Így tettek azok a norvég kutatók is, akik A sör, a tejföl és a fokhagyma hatása az orvosi piócák étvágyára című tanulmányukkal javasolták magukat Ig-Nobel-díjra, amit meg is kaptak. Hogy végül ki lesz a díj tíz boldog nyertese, azt a bizottság egy éppen a szerkesztőség előtt elhaladó járókelő bevonásával dönti el.

Ajánlat:

The Ig Nobel Home Page
A bolondos Nobel-díj hivatalos honlapja.

Korábban az [origo]-ban:

Az "igazi" 2001-es Nobel-díjak

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!