Az elhízás a fejlődő világot is meghódította<BR/>

Vágólapra másolva!
A kövérség a világ minden szegletében uralkodóvá válik - figyelmeztettek a kutatók az  American Association for the Advancement of Science (Amerikai Társaság a Tudomány Haladásáért) bostoni találkozóján.
Vágólapra másolva!

Az ülő életmód és a gyorséttermek terjedésének következtében az eddig megkímélt térségek lakossága is elhízásnak indult.

"A túlsúlyosság már nem a fejlett nyugati országok sajátja" - jelentette ki Marquisa LaVelle, a University of Rhode Island antropológusa. Guatemala és Óceánia lakói ugyanúgy kövérednek, mint az ausztrál sivatagban élő őslakosok. "A fejlődő világ nehezen fogja elviselni a fölösleges kilók terhét " - figyelmeztetett LaVelle.

Az elhízottság növeli a szívinfarktus, a cukorbetegség és számos rákfajta kialakulásának kockázatát. "A világ egészségi állapotának további romlása elkerülhetetlennek tűnik."

A népbetegséggé váló lehízottság megkérdőjelezi azt a nézetet, amely szerint a jelenség okai genetikai (vagy éppenséggel lustasági) természetűek lennének. A testgyakorlást és az egészséges táplálkozást hirdető kampányok nem sokat segítettek a túlsúly terjedésének megfékezésében.

LaVelle olyan városok és épületek kialakítását szorgalmazza, amelyek segítenek lakóiknak egészségesebben élni. A városi térségekben sok-sok játszótér és sétáló útvonal kialakítására lenne szükség. Az atlantai Járványfelügyeleti és Megelőző Központ a közelmúltban kutatássorozatot indított, hogy felmérje, mennyire lehet ezeket a javaslatokat a világ egyes részein megvalósítani.

A túlsúlyosok aránya a világon a Csendes-óceán déli térségeiben élő férfiak között a legnagyobb. 1996-ban Rarotonga, a Cook szigetek fővárosa férfi lakosságának 52 százaléka bizonyult klinikailag túlsúlyosnak, szemben a három évtizeddel korábbi, 14 százalékos aránnyal - jelentette ki Stanley Ulijaszek, az Oxfordi Egyetem kutatója. Az arányok a szakképzett lakosság körében a legrosszabbak.

Pápua Új-guinea vidéki területein az emelkedő bérek, illetve a városközpontok növekvő hatása következtében a túlsúlyosok aránya egyre jelentősebbé válik. "A modernizáció hatásai a világ legtávolabbi sarkait is elérik" - vélekedett Ulijaszek.

A kutatók egyetértettek abban, hogy a betegség terjedésében az ülő foglalkozások és a magas energiatartalmú ételek terjedése játszik főszerepet.

Az elhízásra genetikailag hajlamos populációkat mostanáig visszatarthatta az étrend és a fizikai tevékenység. Az életmód megváltozása azonban egy nemzedéknyi idő alatt drámai mértékben fokozhatja a túlsúly terjedését. "A fékek nem fognak már" - fogalmazott Barry Bogin, a University of Michigan munkatársa.

A michigani kutatók megállapították: az Egyesült Államokban élő, latin-amerikai indián ősöktől származó gyerekek magasabbak és nagyobb testsúlyúak, mint guatemalai társaik. Az elhízás különösen fenyegeti azokat a gyermekeket, akiknek kedvenc időtöltését a tévénézés és a számítógépes játékok jelentik.

Ajánlat:

Korábban:


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!