Ausztrál tudósok patkányok szaglószervének sejtjeit átültetve sikerrel gyógyítottak meg mozgásképtelenné vált rágcsálókat. A kutatás vezetője, dr. Giles Plant már kezdeményezte az ausztrál hatóságoknál, hogy engedélyezzék az emberkísérletek előkészítését.
A kutató reményei szerint az eljárást tíz éven belül embereken is kipróbálhatják. A sejtátültetés azzal kecsegtet, hogy visszaadja a gerincsérültek örökre elveszettnek hitt alapvető képességeit, és a betegek akár járni is újra megtanulhatnak.
Dr. Plant, aki a Nyugat-Ausztráliai Egyetem gerinckutató részlegét irányítja, egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy az ötlet onnan jött, hogy az emlősök szaglószerve egyedülálló regenerációs képességgel rendelkezik: rendszeres időközönként (az ember esetében hat-nyolc hetenként) fiatal sejtekkel pótolja sejtállományának sérült tagjait.
"Az orrból kiemelt sejtek laboratóriumi körülmények között szaporíthatók. Megfelelő mennyiségű sejt előállítása után a sejteket befecskendezik az állatok gerincébe, ahol segítenek helyreállítani a gerincvelő sérüléseit.
Annak ellenére, hogy az eljárás segítségével már sikerrel kezeltek mozgássérült patkányokat, számos részletkérdés tisztázása még többéves kutatást igényel, mielőtt az eljárást az emberi gyógyításban felhasználhatnák.
Tudnunk kel, hogy a sejtek kiemelése, mesterséges szaporítása, majd új környezetbe ültetése mennyiben változtatja meg azok tulajdonságait. Pontosan tisztában kell lennünk azzal, hogy mennyi sejtre van szükség a gerincvelő regenerálódásához. A sejtek túlzott jelenléte ugyanis esetleg tumorok kialakulásához vezethet. És abban is biztosnak kell lennünk, hogy a sejtek befecskendezésével nem károsítjuk a gerincvelőt."