A földi csillagászok valószínűleg 20 éven belül képesek lesznek azonosítani azokat a távoli bolygókat, amelyeken létezhet élet. Amennyiben pedig léteznek idegen civilizációk a világűrben, valószínűleg már felvették a Földet az élő bolygók listájára - legalábbis így vélekedik a vezető arizonai csillagász, Roger Angel.
Amerikai legnagyobb tudományos találkozóján, a The American Association for the Advancement of Science Bostonban megrendezett konferenciáján a University of Arizona kutatója kifejtette: a Föld legalább egymilliárd áve ad hírt a csillagoknak a felszínén kialakult életről.
"Meg vagyok győződve róla, hogy amennyiben léteznek a miénknél akár csak egy kicsivel fejlettebb civilizációk, úgy ezek tisztában vannak vele, hogy bolygónkon van élet."
A színképelemzés módszerét régóta használjuk az egyes vegyi anyagok meghatározott "ujjlenyomatainak" azonosítására. Ennek a módszernek a segítségével sikerült például megállapítani a Vénusz légköri összetételét.
Amennyiben egy bolygó által visszatükrözött fény erőteljes "oxigénjelet" tartalmaz, a csillagászok jó eséllyel következtethetnek arra, hogy az égitestet élőlények népesítik be. Hasonló konklúzióra vezethet a víz, széndioxid, ózon, metán vagy klorofill meglétére utaló fény is.
A Naprendszeren kívül eső bolygók felfedezésének ma egyetlen módja annak a gravitációs hatásnak a kimutatása, melyet az adott bolygó fejt ki naprendszerének központi csillagára. A módszer segítségével már mintegy 100 óriási, a Jupiterrel vetekedő méretű óriásbolygót sikerült azonosítani.
Hogy a Földhöz hasonló nagyságú bolygókat találjunk a világűrben, és azok légköri összetételét azonosíthassuk, olyan technológiára van szükség, amely képes a bolygók visszavert fényét a csillagok ragyogó hátterétől elkülöníteni.
Könyvajánlat:
Korábban: