Baldry és Glazebrook mintegy 200 ezer galaxis kibocsátott fényének domináns színét elemezte - numerikus értékekkel jelölte, összeadta, súlyozta, majd átlagolta -, mígnem arra jutott, hogy az ember által jelenleg megismerhető világegyetemben a csillagok által kibocsátott fénymennyiség "átlagértéke" a halovány türkiznél valamivel zöldebb árnyalatú. Az érdekes eredményről részletesen beszámoltunk rovatunkban.
Nem sokkal a tudományos megállapítás közzétele után jelentkezett Mark Fairchild, a New Yorkban található Rochester Institute of Technology nevű intézet Munsell Színtudományi Laboratóriumának a tudósa, és rámutatott arra, hogy a szerzőpáros a számítások alapjainak kidolgozásakor tévesen állapította meg az úgynevezett fehér pontot - azt a pontot, amelyen túl az emberi szem már csak fehérnek érzékeli a fény színárnyalatait. A Baldry-Glazebrook féle fehér pont "vörösebb volt, mint kellene", vagyis a kiindulópontként megállapított paraméter torzította a végeredményt, hiszen annak betudhatóan a két kutató mintegy "vörös neonfényben" - vagy ha úgy tetszik: rózsaszín szemüvegen át - szemlélte az Univerzumot.
Baldry és Glazebrook kénytelen volt elismerni, hogy Fairchildnak igaza van. A módosított számítások alapján kiderült, hogy a Világegyetem fényének domináns színe sokkal közelebb van a fehérhez, és a "világos krémszínű" megjelölés közelíti meg a legjobban a valóságot. A két kutató azonban elkeseredett, hogy afféle cukrászati fogalommal kell leírniuk a Világmindenség színét, a sokkal misztikusabb "türkizzöld" szó helyett. Felhívást tettek közzé a legfrappánsabb meghatározásra, azzal a kikötéssel, hogy az általuk valamilyen oknál fogva különösképpen utált "bézs" színmegjelölés szóba sem jöhet.
Nem könnyű tehát leereszkedni a csillagok titokzatos világából a hétköznapok valóságába. Egy kicsit olyan ez, mint az egyik Molnár Ferenc darabban, amikor az álomlovag gyönyörű kék szemén merengő lányt megkérdezik: "És az ügyvéd úrnak milyen színű a szeme?" "Neki? Hát, olyan... drapp."
Kárpáti János
Korábban az [origo]-ban:
Türkizben pompázik a Világegyetem
2002.01.14. Amerikai kutatók átlagolták 200 ezer galaxis összes látható fényének hullámhosszát. Az eredmény: az Univerzum türkiz színben pompázna, ha valamilyen úton-módon egyszerre láthatnánk az összes optikai sugárzást.