A Mars Pathfinder leszállóhelyének környéke. Nem kizárt, hogy klorofill van a talajban (fotó: NASA) |
Amennyiben a dolog megerősítést nyer, talán minden korábbinál izgalmasabb fejleményt jelent a marsi élet kutatásával kapcsolatban. A klorofill ugyanis az a zöld színanyag, amelyet a Földön a növények használnak a fény csapdába ejtéséhez a fotoszintézis során. Igen valószínűtlen, hogy e viszonylag nagy méretű és bonyolult molekula élettől független (abiogén) úton kialakuljon.
A felfedezést bejelentő kutatók, dr. Carol Stoker és munkatársai (NASA, Ames Research Center) hangsúlyozzák, hogy vizsgálataik még nagyon korai stádiumban vannak, s messze állnak bármilyen végleges következtetés levonásától. Az óvatosság persze indokolt, ám így is hatalmas érdeklődésre - és kérdések záporára - számíthatnak azon a vasárnap megkezdődött szakmai konferencián, amelynek témája az asztrobiológia, azaz a Földön kívüli élet utáni kutatás (a konferenciát a NASA Ames Research Center rendezi április 7. és 12. között). Kérdés, hogy mennyit fednek fel eredményeikből a hallgatóság előtt, mivel még nem küldték el tudományos lapnak részletes beszámolójukat.
A Mars Pathfinder 1997. július 4-én landolt az Ares Vallis nevű hatalmas áradásos csatorna területén, s 83 napig működött. Rengeteg felvételt készített a környező területről, köztük igen jó minőségű és részletgazdag panorámaképeket is. Stoker és csapata ezek részletes elemzése során bukkant a klorofill színképi jellemzőire. A Superpan nevű nagy felbontású képsorozat alkotóelemeit a színkép 15 különböző tartományában rögzítették a küldetés során, így hatalmas mennyiségű információt rejt a kőzetek és a talaj típusáról, színéről és szövetéről.
A Mars Pathfinder leszállóegysége. A képet a Sojourner marsjáró készítette (fotó: NASA) |
Ajánlat:
Mars Pathfinder
A küldetés látványos, magyar nyelvű összefoglalója.
Mars Pathfinder - hivatalos honlap
Astrobiology Science Conference 2002
Korábban az [origo]-ban:
Lehet-e élet a Marson?
2001.07.24. Egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy a Földhöz hasonlóan a Marson is megszületett az élet, sőt talán az ősi marsi mikrobák gyarmatosították saját bolygónkat is...
Az új szintézis: asztrobiológia
2001.10.26. Napjaink egyik legizgalmasabb, most kialakulóban lévő tudományága az asztrobiológia. Az asztrofizikai, a szerves kémiai, a biológiai és az űrkutatási ismeretek igazi szintézise valósul meg a Földön kívüli élet utáni kutatásban.