Az első szívgyógyítási próba felnőtt őssejtekkel

Vágólapra másolva!
Ausztrál sebészek a világon elsőként végeztek olyan klinikai kísérletet, amelynek során felnőtt őssejtekkel próbálják gyógyítani egy 74 éves férfi szívbetegségét.
Vágólapra másolva!

A John Hunter Hospital (Sydney) orvosai a páciens saját csontvelő-állományából nyertek ki őssejteket, majd ezeket visszainjekciózták szívének falába. A cél az, hogy új erek képződését serkentsék azokon a területeken, ahol nem volt megfelelő a vérellátás. A pácienst kedden engedték el a kórházból, s a következő hat hónap során folyamatos megfigyelés alatt tartják. Az eljárás egy nemzetközi program keretein belül zajlott, amelybe Hong Kong és Kína is bekapcsolódott.

Az eljárástól azt remélik a szakemberek, hogy reményt nyújthat azoknak a koszorúér-betegségben szenvedőknek, akik a végső stádiumban vannak, s akiket más módszerrel (például bypass-műtéttel) már nem lehet kezelni. A klinikai próbák során azt szeretnék megállapítani, hogy a szervezet saját őssejtjei mennyire alkalmasak erre a feladatra.

A kutatók szerint egyelőre nem lehet biztonsággal megállapítani, hogy az embrionális őssejtek valóban nagyobb potenciált hordoznak az új sejtek és szövetek létrehozásában. A szakemberek világszerte megosztottak a tekintetben, hogy az embrionális vagy a felnőtt őssejtek alkalmasabbak-e az ún. sejtterápiás eljárásokra.

Mi a különbség felnőtt és embrionális őssejtek között? Ajánlat:

Az őssejtek aranykora - a jövő gyógyászatának nagy ígérete
2001.07.01. A jövő gyógyászatának egyik legígéretesebb területe a sejtterápia, az őssejtek alkalmazása. E bizonyos fejlődési irányokba még nem, vagy csak kevéssé elkötelezett sejtek szaporításával és fejlődésük irányításával számos betegség válhat kezelhetővé és gyógyíthatóvá. Az [origo] dossziéja az orvosbiológiai kutatások egyik leggyorsabban fejlődő és etikai szempontból egyik "legforróbb" területéről.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!