Mint arról korábban beszámoltunk, többszöri halasztást követően múlt hét szerdán útnak indult az Endeavour űrrepülőgép, s pénteken, közép-európai idő szerint 18.25-kor dokkolt a Nemzetközi Űrállomáson.
A küldetés egyik fő feladata az űrállomás legénységének cseréje. Az Endeavour közel három tonnányi felszerelést és tudományos berendezést szállított az űrállomásra, amelynek jelenleg zajlik az átrakodása.
A Nemzetközi Űrállomás ötödik állandó legénysége (balról jobbra): Valerij G. Korzun parancsnok, Peggy Whitson és Szergej Treszcsev. A két orosz űrhajós és amerikai kolléganőjük mintegy négy és fél hónapot fog dolgozni az űrállomáson |
Az ötödik legénység amerikai hölgytagja, dr. Peggy Whitson biokémikus az első igazi kutató, aki huzamosabb ideig tartózkodik majd odafent. Számos orvosi kísérletet végez, többek között a tüdő működése és a vesekövek kialakulása témakörében.
Az új legénység máris szembenézhet első komoly problémájával: az űrállomás pozícióját és stabilitását biztosító berendezések (ún. giroszkópok) egyike egy nappal a dokkolás után mechanikai meghibásodást szenvedett, s mivel nincs mód az űrben történő megjavítására, le kell cserélni. A NASA szerint erre körülbelül egy év múlva kerülhet sor. Aggodalomra azonban semmi ok, mivel még három ilyen szerkezet működőképes, s kettő is elegendő a helyzetbeállításhoz.
Az Endeavour a tervek szerint június 17-én tér vissza a Földre.
Korábban az [origo]-ban:
Elérte úti célját az Endeavour
2002.06.07. Elérte végcélját és sikeresen rácsatlakozott pénteken a Nemzetközi Űrállomásra a szerdán útjára indult Endeavour űrrepülőgép. A misszió érdekessége, hogy a negyedik legénység három visszatérő asztronautája amerikai rekordot dönt: 194 űrben töltött nappal megdöntik az eddigi 188 napos csúcsteljesítményt.
Ajánlat: