Nagy lendületet kapott egy közös katonai és egyetemi program az Egyesült Államokban, amelynek célja apró szárnyas robotok kifejlesztése. A kutatóknak ugyanis sikerült elkészíteni a repüléshez szükséges mechanikus szárnyakat. A szerkezet jövőre nyerheti el végleges formáját, s minden bizonnyal a világ legkönnyebb robotja lesz: mindössze egytized grammot nyom majd.
Az újonnan kifejlesztett, poliészterből készített szárnyakkal a robotlégy még nem olyan gyorsan manőverez és nem olyan fordulékony, mint igazi társai. Napelememmel működő szárnyai azonban már elérik a biológiai szárnyak teljesítményét, s 150-et csaphatnak másodpercenként.
A szárnyakat egymással összehangolt apró motorok mozgatják. Amikor egy irányba forognak, akkor a szárnyak csapdosnak, ha pedig egymással ellenkező irányba, akkor forgó mozgást végeznek. Ha pedig a motorok sebessége kissé különböző, akkor mindkét mozgásforma egyszerre valósulhat meg.
A University of California (Berkeley) sajtóközleménye szerint a kutatók most azon dolgoznak, hogy a robotlégy sebessége, manőverezési készsége és energiafelhasználásának hatékonysága felülmúlja az élő házilegyekét.
A robotlegyeknek számos felhasználási lehetősége lenne: elegendően sűrű légrétegben, nappali megvilágításnál könnyen, gyorsan és olcsón deríthetne fel olyan helyeket, ahová az emberre nézve veszélyes a behatolás (például kutató-mentő expedíciók). A fejlesztők azonban egyéni használatra is gondolnak, például eltűnt tárgyak keresésére, vagy saját célú légi felderítésre.
Ajánlat:
Robotic Fly Project Takes Off
Angol nyelvű beszámoló és videó a Discovery Channel oldalain.
Korábban az [origo]-ban:
M.I.A.U. - Mesterséges macskaintelligencia
2001.10.18. Bár még messze van az A.I. főszereplőjének képességeitől, egy japán robotmacska dorombolással reagál a cirógatásra.
A távvezérelt cyberpatkány életet menthet
2002.05.02. Nincs messze az idő, amikor digitális jeladóval irányított rágcsálócsapatok indulnak majd beomlott bányajáratokban és más elérhetetlen helyeken ragadt áldozatok felkutatására.