Az amerikai kutatóknak egyatomos tranzisztort sikerült létrehozniuk: két arany-elektróda közé ültetett "formatervezett" molekula segítségével áramkört alakítottak ki. Amikor a tranzisztort feszültség alá helyezik, az elektronok egyetlen kobaltatomon vándorolnak keresztül. Mozgásukat Paul McEuen fizikaprofesszor a Nature folyóirat június 13-i számában "az elektronok virtuális táncaként" írja le.
McEuen elmondta, hogy a szerkezet egyelőre nem rendelkezik a hagyományos tranzisztorok összes tulajdonságával, például nem képes egy gyenge elektromos jelet felerősíteni. A fejlesztések jelenlegi szintjén elsősorban kémiai szenzorként alkalmazható, mivel a molekula környezetében lezajló változások megváltoztatják a tranzisztor vezetőképességét.
A tranzisztor szíve egy "formatervezett" molekula, amelyet Héctor Abruna, az egyetem biokémia-professzora fejlesztett ki kifejezetten erre a célra. A molekula középpontjában elhelyezkedő kobaltatomot szén- és hidrogénatomok veszik körül, kétoldalt pedig piridin "karok" rögzítik. A piridinkarok külső oldalát kénatomok kötik az aranyelektródákhoz.
"A vegyészek ma már tudatosan hozhatnak létre meghatározott céloknak megfelelő molekulákat" - nyilatkozta Abruna. "Ez rendkívül fontos, mivel így a létrehozott molekulák tulajdonságait elektromos eszközökben kamatoztathatjuk."
A Cornell kutatói számára különös kihívást jelentett, hogy a két nanométeres hosszúságot el nem érő molekulát beültessék az aranyelektródok közé. E cél elérésében az elektronvándorlás (elektro(n)migráció) jelenségét használták ki: egy aranydróton egyre erősödő áramot futtatnak keresztül, az atomokat vándorlásra késztetve, amíg a drót végül eltörik. A molekulát ezután erős elektromos mező segítségével "szivattyúzzák be" az így kialakított résbe, ahol a "ragadós" kénatomok az aranyhoz rögzítik.
"Ezzel az eljárással megbízható módon tehetünk szert nanométeres (kb. három szilikonatomnyi) nagyságrendben megszakított kábelekre" - fogalmaz McEuen.
Bár az egyatomos tranzisztor minden bizonnyal a ma elképzelhetőnél jóval kisebbre csökkenti majd az elektromos alkatrészek méretét, addig még számos technikai nehézséggel kell megbirkózni. Olyan problémák várnak megoldást, mint a gyenge elektromos jel felerősítése.
A Cornell kutatói jelenleg egy "molekuláris kapcsoló" kifejlesztésén fáradoznak.
Ajánlat:
Korábban az [origo]-ban: