Vágólapra másolva!
A camera obscura és a modern fotótechnika határvonala egy 1826-ban készült felvétel mentén húzható meg, amelyet a közelmúltban részletes vizsgálatoknak vetettek alá.
Vágólapra másolva!

Az első ismert fényképet egy francia feltaláló, Joseph Nicephore Niepce készítette 1826-ban. A 20 x 16,5 centiméteres méretű felvétel egy vékony ónlemezre készült, s egy farm épületei, körte- és nyárfák láthatók rajta.

A többek között röntgen- és infravörös hullámhossz-tartományban végzett elemzéseket a Getty Conservation Intézet végezte francia szakemberekkel közösen. Az ónlemezen korábban nem végeztek tudományos vizsgálatot, ezt pedig úgy hajtották végre, hogy közben nem értek hozzá a felvételhez. Céljuk a Niepce által használt technológia pontos megismerése volt.

Jelenleg úgy tűnik, hogy az elvégzett elemzések részben megerősítik a korábbi feltételezéseket, amelyek szerint a francia feltaláló egy kezdetleges kamera lencséjével fókuszálta a fénysugarakat a bitumencseppekkel bevont ónlemezre.

A vizsgálatok után a felvételt semleges gázzal töltött lezárt térbe helyezték, megelőzve korrózióját és oxidációját. Így akár több évszázadon keresztül és épségben megmaradhat a felvétel, amely a modern kori fényképezés kezdetének tekinthető.

Ajánlat:

A fényképezés történte angol nyelven

Fénykép-restaurálás és -átalakítás

Korábban az [origo]-ban:

A 18. századi festő még megmentheti Velencét
2001.10.19. A Velence sorsáért aggódó kutatók váratlan forrásból kaphatnak segítséget: a 18. századi festő, Canaletto képeiből. A művész tökéletesen élethű képei pontosan rögzítik a korabeli Velence vízállását, másfél évszázaddal megelőzve az első tudományos méréseket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!