A Gyermek visszatért - támad az El Nino

Vágólapra másolva!
1998 után először jelent meg az El Nino nevű, időjárási szélsőségeket okozó természeti jelenség. Négy éve 24 000 áldozatot követelt, idén azonban jóval "szelídebb" lehet.
Vágólapra másolva!
Forrás: ORIGO

A 2002. július 8-án készült műholdfelvételen a tengervíz felszíni hőmérsékletének megemelkedése látható a két amerikai kontinens körül, amely az El Nino visszatérését jelzi



A pusztító Kisded

1997 decemberében az Indonéz szigetvilág számos területén tüzek martalékává vált sok százezer hektár erdő. Néhány héttel később Kalifornia államban több hurrikán is pusztított. A két helyszín több ezer kilométer távolságra van egymástól, a szakemberek mégis egy szóval magyarázzák a jelenséget: El Nino. Mit rejt tulajdonképpen ez a spanyolosan hangzó kifejezéssel ellátott jelenség?

Az El Nino kifejezés jelentése "Kisded" vagy "Gyermek Krisztus", melyet először egy perui halász használt az 1800-as évek végén, a karácsony tájékán jelentkező meleg áramlatra. Az El Nino ma a Csendes-óceán trópusi térségében a vízfelszín hőmérsékletének természetes módon végbemenő, állandó, de rendszertelen oszcillációjának meleg fázisaként írható le. Ez az oszcilláció összekapcsolódik a légköri folyamatokkal, és ezért rendszerint az ENSO - El Nino and Southern Oscillation (El Nino és Déli Oszcilláció) - kifejezés a használatos.

A déli oszcilláció az Ausztrália északi részén található Darwin és a csendes-óceáni Tahiti sziget tengerszinti légnyomásának ellentétes ingadozására vonatkozik. Amikor Darwinban magas nyomás uralkodik, Tahitin alacsony, és fordítva. Az El Nino és testvére, a La Nina (leánygyermek) a déli oszcilláció extrém szakaszában történik, az előző a Csendes-óceán keleti vízfelszínének melegedésére, míg utóbbi a hűlésére utal.

Normál körülmények között a Csendes-óceán felszínének hőmérséklete a nyugati területeken mintegy 6-8 fokkal magasabb, mint keleten. A trópusokon ugyanis keleties szelek uralkodnak, így a meleg víz nyugatabbra szállítódik. Ennek eredményeként a nyugati partokon mintegy fél méterrel magasabb a vízszint. A keleti parton kompenzációként vízmozgás indul meg a mélyből a felszín felé, azaz hidegebb víztömeg veszi át a helyét.

Az El Nino hatásai

Forrás: ORIGO El Nino idején a Csendes-óceán nyugati területein a tengerszinti légnyomás magasabb az átlagosnál. A keleties szél gyengül, esetenként meg is fordul. Ennek következtében a tengervíz hőmérséklete a keleti partokon magasabb lesz a szokásosnál, a nyugatin alacsonyabb. Az aktív időjárási jelenségek az egyenlítő közelében a meleg tengerfelszínhez kötöttek. Így a trópusi viharok és ciklonok (tájfun vagy hurrikán) is az átlagosnál keletebbre képződnek. Ennek következtében Délkelet-Ázsiában és Ausztrália északi részén szárazság alakul ki. A perzselő nap sokfelé okoz öngyulladást az erdőkben. Amerika nyugati partjainál ugyanakkor változékonyabbá válik az idő, sokszorosára növekszik a hurrikánok gyakorisága. Az amerikai meteorológusok szerint az El Nino hatásai az Egyesült Államok mérsékelt égövi területeire is kiterjednek. El Nino idején az északi államokban a tél enyhébb, a délkeleti és délnyugati államokban éppen ellenkezőleg, hidegebb az átlagosnál.

Magyarország és az El Nino

Hazánk időjárása és az El Nino közötti összefüggést mindeddig nem sikerült megállapítani. A kapcsolatot kérdésessé teszi az a tény is, hogy Európa a trópusi térségtől élesen elkülönül. Kontinensünktől délre helyezkedik el ugyanis a Föld legnagyobb szubtrópusi sivatagi zónája, a leáramló légáramlatok területe. A leáramlási zóna - mint egy verem - teljesen elnyeli a tőle délre, a trópusi térségekben kialakuló markánsabb légköri hatásokat, de ennek ellenére nincs teljesen kizárva az ENSO-jelenségkör Magyarországon jelentkező hatása. A kérdés tisztázása a közeljövő egyik feladata lehet.

Ajánlat:

EL NINO MAKES ITS OFFICIAL RETURN, NOAA REPORTS

Az El Nino-jelenség
További magyar nyelvű információk, a jelenség megértését segítő ábrákkal és animációkkal.

Korábban az [origo]-ban:

2002-ben erős hurrikánaktivitás várható
2002. április 11. Hosszú ideje próbálják előre jelezni a pusztító hurrikánok felbukkanását, hiszen kialakulásuk és pontos útvonaluk ismeretében megelőzhetők lennének az általuk okozott katasztrófák. A közelmúltban az amerikai hurrikánkutató központ szakemberei közzétették 2002-re vonatkozó számításaikat.

Újra támad a Gyermek
2002. január 15. Az El Nino (a Gyermek) visszatérését jósolják a tudósok.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!