A 2002. július 8-án készült műholdfelvételen a tengervíz felszíni hőmérsékletének megemelkedése látható a két amerikai kontinens körül, amely az El Nino visszatérését jelzi |
A pusztító Kisded
1997 decemberében az Indonéz szigetvilág számos területén tüzek martalékává vált sok százezer hektár erdő. Néhány héttel később Kalifornia államban több hurrikán is pusztított. A két helyszín több ezer kilométer távolságra van egymástól, a szakemberek mégis egy szóval magyarázzák a jelenséget: El Nino. Mit rejt tulajdonképpen ez a spanyolosan hangzó kifejezéssel ellátott jelenség?
Az El Nino kifejezés jelentése "Kisded" vagy "Gyermek Krisztus", melyet először egy perui halász használt az 1800-as évek végén, a karácsony tájékán jelentkező meleg áramlatra. Az El Nino ma a Csendes-óceán trópusi térségében a vízfelszín hőmérsékletének természetes módon végbemenő, állandó, de rendszertelen oszcillációjának meleg fázisaként írható le. Ez az oszcilláció összekapcsolódik a légköri folyamatokkal, és ezért rendszerint az ENSO - El Nino and Southern Oscillation (El Nino és Déli Oszcilláció) - kifejezés a használatos.
A déli oszcilláció az Ausztrália északi részén található Darwin és a csendes-óceáni Tahiti sziget tengerszinti légnyomásának ellentétes ingadozására vonatkozik. Amikor Darwinban magas nyomás uralkodik, Tahitin alacsony, és fordítva. Az El Nino és testvére, a La Nina (leánygyermek) a déli oszcilláció extrém szakaszában történik, az előző a Csendes-óceán keleti vízfelszínének melegedésére, míg utóbbi a hűlésére utal.
Normál körülmények között a Csendes-óceán felszínének hőmérséklete a nyugati területeken mintegy 6-8 fokkal magasabb, mint keleten. A trópusokon ugyanis keleties szelek uralkodnak, így a meleg víz nyugatabbra szállítódik. Ennek eredményeként a nyugati partokon mintegy fél méterrel magasabb a vízszint. A keleti parton kompenzációként vízmozgás indul meg a mélyből a felszín felé, azaz hidegebb víztömeg veszi át a helyét.
Az El Nino hatásai
El Nino idején a Csendes-óceán nyugati területein a tengerszinti légnyomás magasabb az átlagosnál. A keleties szél gyengül, esetenként meg is fordul. Ennek következtében a tengervíz hőmérséklete a keleti partokon magasabb lesz a szokásosnál, a nyugatin alacsonyabb. Az aktív időjárási jelenségek az egyenlítő közelében a meleg tengerfelszínhez kötöttek. Így a trópusi viharok és ciklonok (tájfun vagy hurrikán) is az átlagosnál keletebbre képződnek. Ennek következtében Délkelet-Ázsiában és Ausztrália északi részén szárazság alakul ki. A perzselő nap sokfelé okoz öngyulladást az erdőkben. Amerika nyugati partjainál ugyanakkor változékonyabbá válik az idő, sokszorosára növekszik a hurrikánok gyakorisága. Az amerikai meteorológusok szerint az El Nino hatásai az Egyesült Államok mérsékelt égövi területeire is kiterjednek. El Nino idején az északi államokban a tél enyhébb, a délkeleti és délnyugati államokban éppen ellenkezőleg, hidegebb az átlagosnál.
Magyarország és az El Nino
Hazánk időjárása és az El Nino közötti összefüggést mindeddig nem sikerült megállapítani. A kapcsolatot kérdésessé teszi az a tény is, hogy Európa a trópusi térségtől élesen elkülönül. Kontinensünktől délre helyezkedik el ugyanis a Föld legnagyobb szubtrópusi sivatagi zónája, a leáramló légáramlatok területe. A leáramlási zóna - mint egy verem - teljesen elnyeli a tőle délre, a trópusi térségekben kialakuló markánsabb légköri hatásokat, de ennek ellenére nincs teljesen kizárva az ENSO-jelenségkör Magyarországon jelentkező hatása. A kérdés tisztázása a közeljövő egyik feladata lehet.
Ajánlat:
EL NINO MAKES ITS OFFICIAL RETURN, NOAA REPORTS
Az El Nino-jelenség
További magyar nyelvű információk, a
jelenség megértését segítő
ábrákkal és animációkkal.
Korábban az [origo]-ban:
2002-ben erős
hurrikánaktivitás várható
2002. április 11. Hosszú ideje próbálják
előre jelezni a pusztító hurrikánok
felbukkanását, hiszen kialakulásuk és pontos
útvonaluk ismeretében megelőzhetők
lennének az általuk okozott katasztrófák. A
közelmúltban az amerikai hurrikánkutató
központ szakemberei közzétették 2002-re
vonatkozó számításaikat.
Újra támad a
Gyermek
2002. január 15. Az El Nino (a Gyermek)
visszatérését jósolják a
tudósok.