Elemi hiba - csalt a fizikus

Vágólapra másolva!
Hamisított adatok támasztották alá a legnehezebb ismert atom, a 118-as rendszámú, felfedezéséről szóló hírt.
Vágólapra másolva!

A kaliforniai Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL) igazgatója, Charles Shank szerint a 15 tagú kutatócsoport egyik tagja hamisította meg az eredményeket.

Az LBNL kutatói 1999-ben adtak hírt a 118 protont és 175 neutront tartalmazó izotóp felfedezéséről (New Scientist Magazine, 1999. június 19.). A kutatók eredeti beszámolója szerint az új elemet, illetve annak bomlását azután figyelhették meg, hogy ólmot nagyenergiájú kriptonionokkal bombáztak.

A "felfedezés" alátámasztotta azt az elméleti jóslatot, amely szerint a stabil atommagok köre a közelítőleg 114 protont és 184 neutront tartalmazó elemek környékén egy újabb "sziget"-tel bővül.

Miután azonban sem német, sem japán fizikusoknak nem sikerült megismételniük az LBNL kutatói által leírt reakciót, a kaliforniai laboratórium munkatársai újra megvizsgálták eredeti adataikat. Az ellenőrzés nem támasztotta alá a 118-as rendszámú elem bomlásáról szóló beszámolót. A laboratórium mindezek után visszavonta a felfedezésről korábban tett bejelentéseit.

Az LBNL nyilvánosan elismerte, hogy "helytelen tudományos magatartás" vezetett a téves eredményekhez, valamint azt is, hogy megváltak az egyik érintett munkatársuktól.

Amerikai hírforrások egy Victor Ninov nevű fizikus elbocsátásáról tudósítanak - annak idején az ő neve vezette a 118-as elemről szóló tudományos közlemény szerzőinek listáját. Ninov a híradások szerint jogi úton megtámadta elbocsátását.

A neves laboratórium június végi közgyűlésén az intézetvezető Shank az esetet a tudóstársadalom egészének szóló figyelmeztetésként értékelte. "A társszerzők bármely cikk megjelenése előtt felelősséggel tartoznak az adatok ellenőrzéséért. Ebben az esetben elmulasztották a legelemibb ellenőrzéseket csakúgy, mint az adatok megfelelő archiválását."

Shank ugyanakkor kiemelte a csalásra fényt derítő belő ellenőrzés érdemeit. "Semmi sem fontosabb egy kutatólaboratórium számára, mint a tudományos integritás. A munkánkat támogató közönség bizalmára csak akkor tarthatunk igényt, ha megfelelünk ennek a követelménynek."

Korábban az [origo]-ban:

Új kémiai elemeket fedeztek fel
1999. június 14. A Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium kutatói az eddigi legnehezebb kémiai elemeket azonosították.

Ajánlat:

Elementary mistake due to falsified data
A New Scientist beszámolója a csalásról.

Hol vannak az óriások? Legújabb hírek a szupernehéz elemekről

A stabilitás új "szigete"
Az Élet és Tudomány beszámolója a 118-as elem felfedezéséről.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!