Az anyag nemcsak síkos, hanem rendkívül kopásálló is. Zafíralapra felvitt bevonatot egy szokásos kopásmérő műszerbe helyezve a bevonat túlélte, hogy egy acélgolyó 17,5 milliószor végigkarcolt rajta. 32 órányi működés után a kopásmérő elromlott, azonban a bevonat fényes felületén alig látszott nyom.
Az első bejelentés nagy izgalmat keltett a mérnökök között, akik az új bevonatot a legváltozatosabb célokra szerették volna felhasználni. Az NFC-bevonatot plazmakamrában készítik. A bevonandó tárgyakat állványra erősítik, a lezárt kamrából a levegőt kiszivattyúzzák, majd szénhidrogén-gázokkal töltik meg, pl. metángázzal. A kamrában nagyfeszültségű plazmakisülést létrehozva a metánmolekulák felbomlanak, és létrejön a kívánt szénbevonat a behelyezett tárgyak felületén.
A közönséges szénrétegek szénatomjai képesek egymáshoz kapcsolódni, ezért közönséges szénbevonatok egymáson nem csúsznak. Az NFC-rétegben a szénatomok szintén vízszintes síkokban helyezkednek el, azonban a kamrában lévő hidrogénben gazdag gázkeverék hidrogénatomjait a felület szénatomjai megkötik, a hidrogén elektronja beolvad a szénatom töltésfelhőjébe, és kifelé a hidrogénatom pozitív töltést mutat. Ez magyarázza a súrlódásmentességet, különösen két NFC-bevonat között, mivel közöttük Coulomb-taszítás lép fel. Mivel a szénhidrogénkötés igen erős, ebből ered a kivételes kopásállóság.