Noé bárkáján az elit a fedélzeten, luxuskörülmények között utazik, míg a többség a fedélközben zsúfolódik össze, embertelen körülmények között. Kérdés, meddig bírják még élelem és víz nélkül.
Egy évtizeddel a riói Föld-csúcs után hétfőn hivatalosan is megkezdődik a dél-afrikai Johannesburgban a fenntartható fejlődés világ-csúcstalálkozó, ahol az elmúlt 10 év eredményeit és kudarcait értékelik.
Nem számíthatunk áttörésre
A résztvevők hatalmas létszáma ellenére - mintegy 100 delegáció és 70 000 küldött érkezett - igen szerény várakozásokkal tekinthetünk az események elé: a szakértők nemhogy áttörésre, de még jelentősebb döntésekre sem számítanak a következő két hét során. Ennek legfőbb oka, hogy nagy szakadék tátong a centrum országok két csoportja, az EU-tagállamok, illetve az USA-Kanada-Ausztrália trió környezetvédelmi stratégiái között. Jellemző, hogy a legnagyobb környezetszennyezőnek tartott Egyesült Államok nem a legmagasabb szinten képviseli magát, azaz a környezetvédelemről olykor igen sajátosan gondolkodó George W. Bush elnök nem utazik el Dél-Afrikába.
Az elmúlt 50 évben...
- a kőolaj-felhasználás hétszeresére nőtt - a mezőgazdasági termelés megnégyszereződött - a fosszilis tüzelőanyagok elégetése miatti szénkibocsátás négyszeresére nőtt. Az elmúlt évszázadban az ivóvíz-felhasználás hatszorosára növekedett.
A válság két fő oka: túlnépesedés és az erőforrások aránytalan elosztása
Számok
A Föld folyóvizeinek fele súlyosan szennyezett. A tengeri halállomány 25%-kal csökkent. A termőföldek 15%-a kimerült.
A humán- és az ökológiai világkrízis összes lényeges eleme két alapvető okra vezethető vissza: a túlnépesedésre, illetve a természeti erőforrások gyors kiaknázására és aránytalan elosztására. Az emberiség lélekszáma az utóbbi évszázadokban gyorsuló ütemben növekedett - legutóbbi megduplázódására mindössze 50 év alatt került sor. A növekedés jelenleg is tart, s az optimistább becslések szerint is valahol 10 milliárd környékén tetőzik a népességszám e század vége felé.
Észak és Dél
Gazdagok és szegények
A világ népességének leggazdagabb 1%-a ugyanannyit fogyaszt, mint a legszegényebb 44%
A fenntartható fejlődés lényege
Az emberiség jelenleg 20%-kal gyorsabban aknázza ki a természeti erőforrásokat, mint ahogyan azok megújulni képesek. Azaz jelenleg "1,2 Földre" lenne szükségünk. A fenntartható fejlődés azt jelenti, hogy elérjük legalább az "1,0 Föld-értéket", azaz a használat üteme ne haladja meg a megújulásét.
Ahogyan a Reuters szakírója fogalmaz: Noé bárkáján az elit a fedélzeten, luxuskörülmények között utazik, míg a többség a fedélközben zsúfolódik össze, embertelen körülmények között. Kérdés, meddig bírják még élelem és víz nélkül.
Azoknak, akiknek a napi betevőre sem telik, s ki kell vágniuk az erdőt, hogy termőföldhöz jussanak, nem gyakran juthat eszébe a fenntartható fejlődés gondolata, saját gondjaik közepette nem gondolkodnak globális problémákon. Ugyanakkor ők a legvédtelenebbek a globális problémák hatásaival, például az éghajlatváltozással szemben. Az ördögi kör itt bezárul.
Soha nem lesz elég Föld
Az optimisták azt mondják, hogy soha nem igazán globális katasztrófa, mert az ember - új technológiáinak köszönhetően - mindig megtalálja a megoldásokat: új nyersanyagokat, új élelmiszertermelő-, tisztítási- és elosztási módszereket. A szkeptikusok erre azzal felelnek, hogy amennyiben le is győzzük a jelenlegi válságokat, ám a "fejlődés" mindenkinek autót, évente új mobiltelefont és tengerentúli nyaralásokat jelent, akkor soha nem lesz "elég Földünk" az emberiség igényeinek kielégítésére.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!