A hivatalos kínai hírügynökség információi szerint a kínai kormány négymilliárd jüant (480 millió USA-dollárt) különített el, hogy megelőzzék a víztározó környékén végzett felmérések alapján veszélyesnek minősített nagyjából 2500 helyszínen a földcsuszamlásokat és más katasztrófákat.
Sou Dzsiahua, helyettes föld- és erőforrásügyi miniszter elmondása szerint a Jangce folyó "geológiai katasztrófák helyszíne lehet a project 2009-es befejezése után. (...) A vízszint emelkedése megtörheti az eredeti geológiai stabilitást."
A 185 méteres gátat, a világ legnagyobb vízszabályozási létesítményét az építkezés gyenge minősége és a burjánzó korrupció miatt támadták, emellett környezetvédelmi szakértők és emberjogi csoportok is aggályaikat fejezték ki. Egy vezető beosztású kínai hivatalnok szerint repedések jelentek meg a gáton.
Ahhoz, hogy a víztározónak helyet biztosítsanak, 1,13 millió embert kell kitelepíteni. Közülük 646 ezret már elköltöztettek a leendő víztározó medréből, amelyet véglegesen 2003 júliusában zárnak le.
Kína hivatalos álláspontja szerint az 1993 óta épülő, előreláthatólag 25 milliárd dollárba kerülő gátra a Jangce évenként jelentkező katasztrofális áradásai és az ország energiaigényének jövőbeli növekedése miatt van szükség. A kritikák szerint a több évtizede tervezett beruházás egyik problémára se jelent megoldást, viszont komoly szennyezéseket és eliszaposodást okozhat, az utóbbit a folyó lelassulása miatt.
Greenfo