Ezt az ENSZ Környezeti Programjának (United Nations Environment Programme, UNEP) higannyal foglalkozó munkacsoportja (Global Mercury Assessment Working Group) egyhetes genovai tanácskozásának zárónyilatkozatában tetté közzé. Amíg a tárgyalások elkezdődnek, a munkacsoport azt javasolja, hogy csökkentsék, vagy szüntessék meg a higany gyártását illetve felhasználását, és helyettesítsék más anyagokkal és eljárásokkal.
A higanyszennyezés maradandó agyi, idegrendszeri és vesekárosodásokat okoz. A terhes nők különösen veszélyeztetettek, mivel a higany a fejlődő magzatot is károsítja. A higany természetes folyamatok útján is kerül a levegőbe sziklákból, a talajból és vulkánokból, az emberiség tevékenysége a szakértők szerint az iparosodás előtti szint háromszorosára növelte a higany légköri koncentrációját.
A UNEP csoportjának becslése szerint évente 5-7000 tonna higany kerül az atmoszférába, ennek 50-75%-a emberi hatások miatt. A szennyezés fő forrása az erőművek, az ipar és a lakosság által eltüzelt szén; emellett a közüzemi hulladékégetés és a fém- (többek között az arany-) bányászat miatt is sok higany kerül a környezetbe.
Greenfo