A nemzetközi szervezet vizsgálata szerint különösen a fiatalok körében nőtt drasztikusan a megbetegedések száma.
Az UNICEF szakértői azonnali, radikális beavatkozást sürgetnek, hogy megfékezzék a betegség rohamos terjedését Közép- és Kelet-Európában, Oroszországban és a volt szovjet köztársaságokban.
Míg a volt szovjet tagköztársaságokban 1997 és 2000 között a fertőzöttek 80 százaléka 29 év alatti volt, mára Észtországban ez a szám 90 százalékra ugrott.
Egyébként Észtországban, Litvániában és Oroszországban nő a leggyorsabban a fertőzöttek száma. Észtországban 2001-ben több mint ezer ember fertőződött meg HIV-vírussal. Ez az arány az európai uniós átlag hússzorosa.
Az UNICEF felmérése szerint az AIDS ilyen meglepő terjedésének fő oka, hogy a fiatalokra nem jut kellő figyelem, és ki vannak szolgáltatva a kábítószer térhódításának és a rohamosan növekvő prostitúciónak.
A fertőzés szexuális úton való terjedésének növekedése különösen aggasztó - különösen Belorussziában és Ukrajnában.
Nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt sem - figyelmeztetnek az elemzők -, hogy a fiatalok a pár évvel korábbi átlaghoz képest is jóval korábban kezdik szexuális életüket.
Durva számok
2001 végére az HIV-fertőzöttek száma a kelet-európai régióban elérte az egymilliót, míg 1998-ban alig haladta meg a 420 ezret.
A statisztikák szerint a legtöbben a kábítószer-használat során fertőződnek meg, de például Belorussziában és Ukrajnában rohamosan nő a szexuális úton szerzett betegek száma, és nem kizárt, hogy hamarosan átveszi a vezetést.
Míg 1996-ban Belorussziában csak 8 százalékuk szerezte nemi érintkezés útján a betegséget, mára ez a szám 32 százalékra emelkedett.
A legtöbb fiatal nincs tudatában a veszélynek, ami kihat a védekezésre is - áll a jelentésben.
Védekezés
A felmérésből kiderült, hogy a kelet-európaiak 70%-a használ óvszert, ami messze elmarad a nyugat-európai átlag mögött.
|
Magyarország ebben a tekintetben vezető helyen áll: honfitársaink 84 százaléka használ óvszert, míg a csehek 78 százaléka, a románok 62 százaléka, a lengyeleknek pedig mindössze 60 százaléka él a megelőzés ezen módszerével.
Az UNICEF szerint a kelet-európai országok nem tesznek meg mindent a megelőzés érdekében, ráadásul pont ott hanyagolják el a problémát, ahol a legrosszabb a helyzet, mint Oroszországban, Ukrajnában és Belorussziában.
Ugyankkor dicséret illet Lengyelországot, Litvániát és Kirgizisztánt, ahol idejéőben és hatékonyan kezdték meg a betegség visszaszorítását.