Azok, akik átélték már, arról számolnak be, hogy tudatuk elhagyta testüket, és felette lebegett. "Közülük azonban csak néhányan hajlandóak beszélni tapasztalataikról, mert ezt a különös állapotot előszeretettel sorolják a paranormális jelenségek közé" - nyilatkozta Olaf Blanke neurológus (Genfi Egyetemi Klinika, Svájc).
Blanke kísérletében egy epilepsziával kezelt asszony agyát elektródákkal ingerelve megfigyelte, hogy így ismétlődő testen kívüli élményeket idéz elő.
Egy a jobb oldali agyközpont felelős a testünkről alkotott képért. Ennek alapja a test egyensúlya és a végtagok térbeli helyzete.
"A dolog teljesen érthető" - véli Peter Brugger (Zürichi Egyetemi Klinika, Svájc). "A testünkről bennünk élő kép elkülöníthető a valóságtól. Le kell szögeznünk ugyanakkor, hogy a megfigyelés egyedi eseten alapszik."
Finom ingerléssel az asszony, aki a műtét alatt végig tudatánál volt, arról beszélt, úgy érzi, mintha teste egyre könnyebb lenne és zuhanna. Az ingerlést felerősítve pedig ezeket mondta: "Látom magamat, ott fekszem lent az asztalon."
Amikor arra kérték, emelje fel a karját, egy idegen kezet látott felé közeledni.
A megfigyelés arra enged következtetni, hogy mind az "idegen-kéz szindróma", mely során a páciens saját végtagját tőle idegennek érzi, mind a "fantom-végtag" jelenség, ami amputálás után fordul elő, összefüggésbe hozható a testen kívüli élménnyel.
A testen kívüli élmények hihetetlenül gyakoriak, s csak egy részük kapcsolódik a halálközeli állapothoz.
Egyes vélekedések szerint a jelenség mögött vallási, spirituális okok rejlenek, s a test és a lélek halál utáni különválásának bizonyítékát látják benne.
A kísérleti eredmények nem cáfolják meg ezeket a vélekedéseket, állítja John Marshall, az oxfordi Radcliffe Kórház neurológusa.
Hiba lenne mindebből arra a következtetésre jutnunk, hogy a hasonló élményeket átélt emberek tévednek. A megfigyelés csak egy útját tárta fel a testen kívüli élmény előidézésének. Mindazonáltal betegeinknek, akik hitüket vesztik saját józan eszükben, a felfedezés óriási megnyugvást jelent.
Az izgalmat hajszolók persze "törhetik a fejüket", hogyan tudnák önmagukat ebbe a nem mindennapi állapotba hozni, ám - a helyzet mai állása szerint - ez csak a koponya felnyitásával lehetséges.