Amint arról már korábban hírt adtunk, egy arizonai amatőrcsillagász, Bill Yeung szeptember 3-án egy a Földhöz közeli objektumot figyelt meg.
A J002E2 jelzéssel ellátott objektum megosztotta a tudósokat, s többen azon a véleményen voltak, hogy a Föld egy kisbolygót fogott be, s újabb természetes eredetű kísérőre tett szert.
A J002E2-ről most bebizonyosodott, hogy nem más, mint az Apollo-program egyik Saturn-V-ös óriásrakétájának egyik fokozata, amely 1969-ben startolt. A rakétát utoljára 1971. márciusában látták, amikor letért 43 naposra nyúlt Föld-körüli pályájáról, nyilatkozta Paul Chodas, a NASA szakértője.
Az immár J002E3 nevet viselő objektum addig 9-szer vagy 10-szer kerülte meg a Földet, majd Nap körüli pályára állt. Az átállás valószínűleg az L1-es Lagrange-pontnál történt, ahol a Föld és a Nap gravitációja közel egyenlő erővel hat.
"Most már biztosan tudjuk, hogy a rakéta 1971. márciusában hagyta el a Föld-körüli pályáját és azt is, hogy jövő júniusban újra elhagyja majd." A J002E3 tehát csak átmeneti látogató.
Annak az esélye, hogy a rakéta akár bolygónkkal, akár a Holddal ütközzön, kevesebb mint 1 százalék, s ha mégis így történne, kis termete miatt csak csekély kárt okozna.
Amennyiben a NASA szakértői mégis tévednek, az objektum esetleg egyike lehet korábbi holdkompokat borító burkolatoknak, de lehet olyan amerikai, esetleg szovjet rakétafokozat is, amely nem szállított űrhajót.