A WHO jelentése szerint az erőszakos halált halt több mint 1,6 millió emberen kívül több millióra tehető azoknak a száma, akik az erőszakos támadások következtében maradandó sérüléseket szenvednek.
Az erőszak a 15 és 44 év közöttiek elhalálozásának okai közt az első helyen szerepel.
Milliós áldozatok
A feltárt adatok szerint a földön minden egyes percben megölnek egy embert. Negyven másodpercenként követnek el öngyilkosságot. Óránként 35-en halnak mag fegyveres konfliktusban.
A WHO ennek értelmében felhívta a világ országainak vezetőit, tegyenek azonnali lépéseket a gyilkosságok, családon belüli erőszak és a fegyveres konfliktusok visszaszorításának érdekében.
Ami a 20. századot illeti, az elmúlt száz év minden bizonnyal a háborúk évszázadaként kerül be a történelemkönyvekbe: nem kevesebb, mint 191 millióan vesztették életüket harc közben.
A WHO jelentése arról is beszámol, hogy az elhunytakhoz képest 40-szeres volt a sebesültek száma.
A jelentés szerint a férfiak 14%, míg a nők 7% lesz az erőszak halálos áldozata, s az utóbbiak felét férje, volt férje, élettársa vagy volt élettársa öli meg. Egyes országokban ez az 50%-os arány eléri a 70%-ot.
Minden negyedik nő él át olyan szexuális erőszakot, melyet partnere követ el.
Egy további fejezet felhívja a figyelmet az idős korúak elleni erőszak növekvő problémájára. Az idős emberek 6%-a számolt be az őt ért erőszakos támadásról.
Oktatás
A WHO, beszámolójára hivatkozva oktatási programokat sürget, elsősorban az iskolás gyermekek körében, valamint a szülők számára, továbbá indítványozza a fegyverhasználati jogok korlátozását. Hangsúlyozza az áldozatok fokozott segítését.
Majorie Wallace, a SANE mentálhigiéniás jótékonysági szervezet igazgatója a jelentést olvasva a megelőzés jelentőségére hívja fel a figyelmet: "Úgy vélem, a WHO jelentése nem hangsúlyozza eléggé a mentálhigiéniás szolgálatok szerepét a gyilkosságok és különösen az öngyilkosságok megelőzésében."
"Tapasztalatainkat a hetente kapott 1000 segélyhívásra, valamint a mentális problémákkal küzdők által elkövetett gyilkosságok utólagos kiértékelésére alapozzuk. E szerint kijelenthetjük, hogy a gyilkosságok jelentős része elkerülhető lenne, ha a mentális problémákkal küzdők 'S.O.S. üzeneteire' idejében felfigyelnének és reagálnának."