Magyar műszerek is odavesztek az űrbalesetben

Vágólapra másolva!
A szerdai orosz rakétabalesetben megsemmisült két KFKI-kísérlet is. A kísérleti műszerek a kozmikus sugárzás összetevőit, illetve hatását vizsgálták volna.
Vágólapra másolva!

Mint arról korábban beszámoltunk, a start után 29 másodperccel felrobbant egy műholdat szállító orosz hordozórakéta, emberáldozatot is követelve. A földi személyzetből nyolcan megsebesültek, egy ember pedig belehalt sérüléseibe.

Bár az emberáldozat és a sérülések mellett alig jelentős, mégis meg kell említeni, hogy egy-egy ilyen sikertelen indítás komoly károkat okoz a tudományos kutatás számára is, szakemberek éveken át tartó munkáját semmisítve meg néhány másodperc alatt. A mostani robbanásban megsemmisült a rakéta által szállított Foton visszatérő műhold, amelyet kétévente indít az Európai Űrügynökség a Biopan kísérletcsomaggal.

Apáthy István, az KFKI kutatója az [origo]-nak elmondta, hogy megsemmisült két KFKI AEKI kísérlet is. A kísérleti műszerek a kozmikus sugárzás összetevőit, illetve hatását vizsgálták volna. Mindkét műszer ún. passzív detektor-csomag volt, azaz a visszatérés után került volna kiértékelésre (az egyik egy neutron dózismérő nyomdetektor csomag - Pálfalvi József kísérlete -, a másik pedig egy mélydózis-eloszlást mérő termolumineszcens detektor-csomag - Fehér István kísérlete - volt).

Az MTI arról számol be, hogy Belgiumban a szokásosnál nagyobb figyelmet és aggodalmat keltett az űrbaleset. E rakéta módosított változatával startolna ugyanis október 28-án a Nemzetközi Űrállomásra két orosz űrhajóssal Belgium második űrhajósa, Frank De Winne. Belgiumban most arra számítanak, hogy elhalasztják az űrutazást a szerdai baleset okainak kivizsgálása miatt.

Jean-Claude Legros, a brüsszeli szabadegyetem professzora jelen volt a rakéta pleszecki felbocsátásánál és felrobbanásánál. A professzor a sajtónak elmondta, hogy több tudóstársával mintegy 800 méterre állt a rakéta kilövőállásától. A Szojuz már eltűnt szemük elől a felhők mögött, amikor egyszer csak félelmetes csend lett. Csak utóbb értették meg, hogy a hajtóművek leálltak, majd látták, amint a hordozórakéta visszazuhan a földre és fülsiketítő dörejjel felrobban. A 300 tonnás rakéta lezuhanása akkora légnyomással járt, hogy társait ledöntötte a lábukról, neki olyan szerencséje volt, hogy a parancsnoki teherautó mögött állt, s az felfogta a légáram erejét. A mögöttük levő épület ablakai mind kitörtek, s a szétrepülő üvegtörmelék sebesítettek meg több embert, és öltek meg egy sorkatonát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!