Vadászat a Vörös Hadsereg Frakció eltűnt szerveire

Vágólapra másolva!
A német szélsőbal rettegett városi gerillaszervezete, a Vörös Hadsereg Frakció (RAF) (Rote Armee Fraktion) vezetőinek agyát tudományos vizsgálat céljából mintegy negyedszázada formaldehides folyadékba helyezték.  
Vágólapra másolva!
Forrás: MTI
Andreas Baader

A szerveknek, amelyekben egykor a vörös gondolat tanyázott, mára nyoma veszett. A 'terrorista-agyak' bizarr története a napjainkban is divatos kémregény szerzőinek tollára illenék, ám a XIX. századi német medicina furcsább orvosi kísérleteire is emlékeztet.

Az ügyben központi szerep jutott annak a csupán titokban vizsgált nézetnek, hogy az antiszociális viselkedés kiváltó oka valamely fizikai rendellenességben keresendő.

Forrás: EPAA Spiegel magazin nemrégiben arról számolt be, hogy három vezető RAF-terrorista - Andreas Baader, Gudrun Ensslin és Jan-Carl Raspe - agyát 1977-ben, közvetlenül haláluk után a Tübingeni Egyetem klinikáján formaldehides üvegben tartósították.

Azonban a klinikán tárolt emberi agyak "leltározása" után - amelyet nemrégiben a folyóirat kérésére végeztek - sem a keresett szürkeállomány, sem annak sorsát feltáró dokumentumok nem kerültek elő.

A magazin híradása szerint az egyetem Agykutató Központjának vezetője, Richard Meyermann kurta nyilatkozata - "Már nincsenek itt" - sem segített a rejtély feltárásában.

Forrás: MTI
Ulrike Meinhof

Andreas Baader, akit börtönbüntetése letöltése közben 1977-ben holtan találtak, (a halál körülményeiből az igazságügyi orvosszakértő öngyilkosságra következtetett), a Vörös Hadsereg Frakció két vezetőinek egyike volt.

A szervezet a hetvenes és korai nyolcvanas években több mint 30 ember haláláért tehető felelőssé. (Ulrike Meinhof, aki nő létére a szervezet másik vezetője volt, egy évvel korábban akasztotta fel magát.)

Das Gehirn des Terrorshttp://www.spiegel.de/panorama/0,1518,222124,00.htmlA Rote Armee Fraktion és a stammheimi perhttp://www.c3.hu/scripta/beszelo/98/06/10scha.htmTerrorizmus a Katalógusbanhttp://vizsla.origo.hu/static/kultura,_muveszet,_tarsadalom/tarsadalom,_tarsadalmi_kerdesek/terrorizmus/

Rajtuk kívül két további terrorista, Ensslin és Raspe agyát bízták eredetileg a tübingeni patológus, Jürgen Peiffer gondjaira. Az orvos az agyakon post mortem kísérleteket végzett.

A Spiegel arról is beszámol, hogy Peiffer szerint az agyak 1988-ban, nyugdíjba vonulása idején még az egyetemi klinika raktárában voltak.

Egy agy megvan

És az is bizonyos, hogy - legalábbis - Ulrike Meinhof agya még kilenc évvel később is megvolt: a hónap elején lánya, Bettina Röhl cikket jelentetett meg, amelyből kiderült, hogy 1997-ben az agy egy magdeburgi orvoshoz került további vizsgálatok céljából.

Botrányok Németországban

Bettina Röhl szélsőbal-kutatásai már második alkalommal váltanak ki botrányt Németországban. 2001 januárjában többen Joschka Fischer külügyminiszter lemondását követelték, miután olyan fényképek kerültek elő, amelyeken az egykori utcai forradalmár egyértelműen szerepet játszott egy rendőr elleni támadásban.

Dr. Bernhard Bogerts múlt kedden meglepő bejelentést tett: bevallotta, hogy az agy még mindig nála van. Az orvos beszámolt arról, hogy Peiffer kívánságára végzett vizsgálatai megerősítették a patológus egykori vélekedését, amely szerint a terrorista egy 1962-ben végzett tumorműtét mellékhatásaként kialakult "neurológiai rendellenességektől" szenvedett.

Véleménye szerint eredményei megkérdőjelezik, hogy "Meinhofot egyáltalán bíróság elé lehetett volna-e állítani".

A cikk megjelenését követően a tübingeni ügyészség az orvost kötelezte, hogy szolgáltassa vissza a "terrorista maradványait", hogy eltemethessék azt. Az ügyészek jelenleg azt vizsgálják, vádat emeljenek-e az ügyben Bettina ikertestvére, Regine panasza nyomán.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!