Évente több mint negyedmillió kínai vet véget önként az életének, olvasható a Lancet brit orvosi lapban megjelent tanulmányban. Ami viszont még ennél is megdöbbentőbb, az az a tény, hogy a világ legtöbb országával ellentétben itt nem a férfiak, hanem a nők között magasabb az öngyilkosságok száma.
A helyzet olyan súlyos, hogy a statisztikák szerint a vidéken élő nők egyharmadával nem valamiféle betegség, hanem öngyilkosság végez. Kínában évente több mint két millió öngyilkossági kísérletet hajtanak végre, s ezek közül több mint 250 ezer halállal végződik, áll a nemrégiben elkészített felmérésben.
Sajátos vonások
Az ázsiai országban a statisztikák szerint az öngyilkosság az elhalálozási okok listáján az ötödik helyen szerepel. Az amerikai és kínai kutatók által készített tanulmányból ugyanakkor az is kiderül, hogy a kínai öngyilkosok között számottevően alacsonyabb a mentális betegségekkel küzdők száma, mint a nyugati társadalmak öngyilkosai közt.
Míg a nyugati világban az öngyilkosok 90-95%-ánál állapítható meg a tett elkövetése idején valamilyen mentális probléma, ez az arány Kínában alig haladja meg a 60%-ot, nyilatkozta dr. Michael Phillips, a tanulmány elkészítésében közreműködő szakember.
"Úgy tűnik, a Kínában elkövetett öngyilkosságok nagy része hirtelen felindulásból történik - az ok lehet akár egy heves vita a férjjel, szülőkkel, anyóssal."
Sajátos eszközök
Míg az okok nehezen követhetők nyomon, az öngyilkosság módjáról egyértelmű képet kaphatunk. A Kínában elkövetett öngyilkossági kísérletek rendkívül nagy arányban "sikeresesek", s ennek oka az eszközökben keresendő. Az öngyilkosok mintegy 2/3-a rovarirtószert, illetve az ember számára halálos patkánymérget vesz be - ez utóbbihoz Kínában igen könnyen hozzájuthatnak.
"Vidéken szinte minden otthonban tartanak rovarirtószert, az öngyilkosok isznak belőle, s a szer igen gyorsan hat" - magyarázza dr. Phillips, a Pekingi Öngyilkosság-kutatási és -megelőzési Központ ügyvezető igazgatója.
A kínai helyzethez a szakemberek szerint az is hozzájárul, hogy sem a társadalom, sem a vallás nem tiltja, hogy az emberek önkezükkel vessenek véget életüknek.
"Előfordul, hogy egyes falvakban az öngyilkosság szinte már elfogadott módja a problémák kezelésének. Amikor egy fiatal nő bajba kerül, az öngyilkosság az egyik választható módja elégedetlensége kifejezésének" - mondja dr. Phillips.