Az impotencia, más néven erektilis diszfunkció a kimutatások szerint minden tizedik férfinak problémát okoz, és ez az arány a korral egyre magasabb. Talán a szégyenlősség az oka, de az érintettek közel fele nem is próbálja meg orvosolni baját, sokan pedig akár évtizedekig is csak némán szenvednek potenciazavaraik miatt.
Pedig nem árt, ha tudjuk, hogy az esetek 95 százalékában az impotencia gyógyítható.
"Az impotencia igen káros hatást gyakorol a páciens érzésvilágára: nyugtalanná, szorongóvá, kishitűvé válik" - számol be a probléma hatásairól Ann Tailor, a nagy-britanniai Impotencia Társaság (Impotence Association) igazgatója. "Néhányan ahhoz hasonlítják a dolgot, mintha elvesztették volna egyéniségüket, mintha már nem lennének igazi férfiak."
Az impotencia, illetve az erekciós zavarok tehát többet jelentenek puszta szexuális komplikációnál. Kihatnak a teljes magánéletre, a munkára és az emberi kapcsolatokra.
Tailor, aki hét éve vezeti az Impotencia Társaságot, munkája során több ezer impotenciával küzdő férfival beszélt, s közülük többeken már annyira úrrá lett az elkeseredés, hogy öngyilkosságon gondolkodtak.
A társaság háromezer impotenciára panaszkodó férfin elvégzett felmérésének előzetes adataiból kimutatható, hogy a férfiak átlagosan két-három évig titkolják problémájukat, mielőtt segítségért szakemberhez fordulnának. Akadnak olyanok, akik még partnerüknek sem merik bevallani gondjukat.
A megkérdezettek közel 70%-át elmondásuk szerint komolyan aggasztotta impotenciája, 60%-ánál a helyzet depressziót okozott, 9%-uknak pedig még a munkájára is kihatással volt. A felmérésben résztvevők csaknem felének párkapcsolatára hatással volt a problémája, 9%-nál pedig a kapcsolat felbomlásához vezetett.
Új gyógyszerek, régi hozzáállás
Az impotencia elleni kék csodatabletta megjelenése, illetve az azt övező médiakampány óta a szervezet névtelen segélyvonalán beérkező napi ezer telefonhívás megnégyszereződött, ami az igazgató szerint mindenképpen a kérdéssel kapcsolatos nyitottság, tudatos magatartás kezdetének jele.
Mielőtt azonban a túlzott optimizmus hibájába esnénk, le kell szögeznünk, hogy a helyzet koránt sem ilyen kecsegtető. Az egyének hozzáállása mit sem változott; az impotencia még mindig tabutéma. "Bár a férfiak még mindig személyes kudarcként élik meg impotenciájukat, most már legalább azzal tisztában vannak, hogy létezik számukra segítség."
Aki rászánja magát, hogy kezébe vegye sorsát, problémájának megfelelően számos lehetőség közül választhat: gyógyszeres kezelés, sebészeti beavatkozások, pszichoterápia. Jó hír, hogy 2003 elején néhány olyan gyógyszer kerül forgalomba, mely a "kék tablettához" hasonló eredményeket ajánl fogyasztóinak.
Okok
A fáradtság, a stressz, a szorongás, a depresszió, illetve bizonyos orvosi kezelések mellékhatásai ugyan eredményezhetnek impotenciát, ám a vizsgálatok szerint a probléma hátterében az esetek 70 százalékában fizikális elváltozás áll.
A legfőbb cél az, hogy a páciensek problémájukkal szakemberhez forduljanak, hisz az impotencia legtöbb esetben gyógyítható - véli Tailor. A felmérésben és az azzal párhuzamos kezelésben résztvevő háromezer férfi kivétel nélkül arról számolt be, hogy ez életminőségében hatalmas változást hozott.
Első lépésként a lényeg tehát ennyi: beszélni kell róla!