A szervezet természetvédelmi őrök, vadászok, egyetemisták bevonásával 45-50 fős figyelőhálózatot hozott létre a Körösök, a Duna és a Tisza mentén annak érdekében, hogy a jégzajlás következtében veszélybe kerülő vidrákat megmentse a pusztulástól.
A fokozottan védett ragadozó a befagyott folyók miatt ugyanis nem jut táplálékhoz, ráadásul a jégzajlás miatt megemelkedő vízszint elborítja a folyóparti lakóhelyüket is, magyarázta a környezetvédő, aki szerint főleg a süldő vidrákat fenyegeti a veszély, mivel a kisebb egyedek képtelenek elmenekülni az áradás elől.
A többszázezer forintos költségvetésű akció keretében megmentett vidrákat az anyagiakat is álló Fővárosi Állat- és Növénykert fogadja majd.
Tavaly az árvizek miatt indított vidramentési akciók keretében öt egyedet sikerült megmenteni - tette hozzá Gera Pál. A hallal táplálkozó vidra mára különösen veszélyeztetett helyzetbe került, ugyanis a halastavak, halgazdaságok legtöbbjénél vadásznak, csapdákat állítanak neki.
A 250 ezer forint eszmei értékű ragadozóból becslések szerint mintegy háromezer egyed él, ami Európában kiemelkedő populáció - mondta az Alapítvány a Vidrákért ügyvezető elnöke.