Az Edinburgh Egyetem (Nagy-Britannia) kutatóinak előzetes, új eredményei szerint az eddigiekben alábecsülték a daganatos betegségek kezelésénél alkalmazott sugárterápia termékenységre gyakorolt hatásait. Adataik azt mutatják, hogy már két egységnyi sugárdózis (2 Gray) is képes elpusztítani egy női páciens éretlen petesejtjeinek (ún. oocitáinak) körülbelül a felét. Korábbi vizsgálatok során az ezt előidéző dózist négy egységnyire becsülték.
Szinte minden sugárkezelés kihat a petefészkekre is - mondja Hamish Wallace, a kutatások vezetője. Egy átlagos sugárterápia során 12-30 egységet alkalmaznak.
Nem valószínű, hogy a jövőben csökkenteni fogják a sugáradagokat, mivel az elsődleges cél a daganatok elpusztítása. Wallace azonban reméli, hogy az új adatok fényében alaposabban megfontolják alternatívaként a kemoterápiát, már ahol ez lehetséges.
Az új eredményekre számos onkológus azzal reagált, hogy az ilyen jellegű vizsgálatok még nagyon bizonytalanok.
Minden leánycsecsemő már születésekor rendelkezik azzal az éretlen petesejt-állománnyal (kb. 200-200 ezer darab a két petefészekben), amelyekből az ivarérettség elérése után átlagosan 28 naponként egy érik meg. Egy átlagos női élet során - a menopauzáig - ez kb. 500 petesejtet jelent.
Az éretlen petesejt-állomány azonban a környezeti hatások miatt folyamatosan "romlik" - ezért jelent nagyobb kockázatot a késői szülés. Felesleges hangsúlyozni, hogy egy - egyébként sokszor életmentő sugárterápia - mekkora pusztítást visz véghez az oocita-állományban.
Az onkológiai kezelések fejlődésének köszönhetően napjainkban már számos olyan női beteg is életben marad, akiken korábban nem lehetett segíteni. A betegségből való felépülés utáni megfelelő életminőséghez alapvető a termékenység megőrzése. Ez megváltozott kezelési szemléletet igényel. A petesejtek vagy petefészek-szövet fagyasztásos tárolása ugyanis ma még jobbára kísérleti technológiának számít.