A londoni University College (UCL) kutatói által kifejlesztett eljárás képes arra, hogy akár egy 4 milliméteres átmérőjű daganatot is észleljen az emlő területén. A jelenleg használatban lévő röntgengépekkel az említettnél kétszerte kiterjedtebb daganatok is csak nehezen láthatók. Az új műszertől az orvosok azt remélik, hogy évente több ezer nő életét menthetik meg - olvasható a New Scientist-ben.
A tumorsejtek az egészséges sejtektől eltérő módon szórják a röntgensugarakat - állapították meg dr. Robert Speller és munkatársai (UCL). A kutatók ezért egy olyan műszert fejlesztettek ki - Diffraction Enhanced Breast Imaging ("DEBI") -, amely képes érzékelni e megváltozott szóródást. A műszer a hagyományos röntgengéphez hasonló módon készít felvételt az emlőről, de közben vizsgálja a röntgensugarak szóródásának jellemzőit is. Ha az első eljárás nem mutatna ki tumoros elváltozást, a második még mindig észlelheti.
A műszert tumoreltávolítás során vett emlőszöveteken tesztelték, és az előzetes eredmények igen kedvezőek. "Képesek voltunk mindössze 4 mm-es átmérőjű daganatok érzékelésére. A jelenleg használatban lévő mammográfok csak a legalább 10-12 mm-es daganatokat azonosítják megbízhatóan" - mondja Speller.
A szakemberek üdvözlik az újítást, ám felhívják a figyelmet arra, hogy a széles körű alkalmazást további teszteléseknek kell megelőznie. "Örömmel fogadunk bármilyen új eljárást és műszert, amely fizikálisan vagy pszichológiailag segítséget nyújt a veszélyeztetett nők számára. Mindazonáltal a tumorok ilyen korai stádiumban való felismerése a kezelés további kérdéseit veti föl, ezen a téren tehát további kutatások szükségesek" - nyilatkozta Clara MacKay, az Egyesült Királyság emlődaganat-kutatási központjának igazgatója.