A tudós sürgetőnek nevezte, hogy a kormány jelentős kutatás-fejlesztési beruházásokat hajtson végre. "A tudósnál nemcsak az anyagi elismerés a fontos, hanem a munkalehetőség biztosítása is. Ezen a téren jelentős kutatás-fejlesztési beruházásokra lesz szükség a kormányzat részéről"
Az akadémikus leszögezte, hogy nem megengedhető, hogy az európai uniós átlagnál, a nemzeti jövedelem 1,8 százaléka, továbbra is jóval kevesebbet, 1,1 százalékot fordítsanak kutatás-fejlesztésre Magyarországon. Vizi E. Szilveszter meglátása szerint e téren a késlekedés egyrészt azzal járhat, hogy "legjobbjaink elmennek". Nagyon sok olyan tudományterület van Magyarországon, amelynek művelői örömmel látott vendégek a világ különböző kutatóintézeteinél. Jelenleg is több ezer magyar professzor dolgozik a világban, ez is tükrözi, hogy a nemzetközi piacon a magyar tudós kelendő árucikk - mondta.
A kutatás-fejlesztés támogatásának nem kellő arányú növelésének további negatív vonzataként jelölte meg Vizi E. Szilveszter, hogy elmarad a magyar gazdaság elvárható fejlődése.
"A 21. század sajátossága, hogy a tőke oda megy, ahol szellemileg megfelelően felkészült, komoly szürkeállománnyal rendelkező munkaerő van. A Magyar Tudományos Akadémia és intézethálózata, valamint az általa támogatott egyetemi kutatóhelyek - a kor kihívásának megfelelve - fokozottabban akarnak nyitni a gazdaság számára is felhasználható kutatási területek felé."
Ennek megfelelően a kutatás-fejleszésre költhető összegeket, valamint az Országos Tudományos Kutatási Alap (OTKA) pénzügyi forrásait elsősorban olyan kutatások támogatására fordítják, amelyek eleget tudnak tenni a kor szakmai kihívásainak és közvetlenül vagy közvetve segítik a gazdaság fejlődését. Ilyen a nano-technológia, de ide tartoznak az életminőséget befolyásoló orvosi, biológiai és agrárkutatások, valamint az információs technológiai és a társadalomtudományi kutatások is.
Az MTA elnöke az európai uniós csatlakozással összefüggésben fontosnak tartja a magyar nyelv és a magyar kultúra fokozottabb védelmét és a nemzeti értékek megőrzését. Az Akadémián belül már meg is alakult a Magyar Nyelvművelők Társasága, az egyes szakmai területeken bizottságok jöttek létre a magyar nyelv érdekében, és nem utolsó sorban az MTA támogatja az Akadémiai Nagylexikon megjelenését is.