Mint korábban arról beszámoltunk, Honkongban egy egész bérházat megfertőzött a betegség: néhány nap alatt több mint 300 új esetet regisztráltak a lakók között. Lehetséges, hogy ez a szennyvízvezetékekben lakásról lakásra vándorló rovaroknak köszönhető - jelentette be Leung Pak-yin, Honkong egészségügyi igazgatóhelyettese hétfőn. A fertőzöttek többsége ugyanis nem került közvetlen kapcsolatba betegekkel.
A fertőzések koncentrált mintázata alapján már korábban felmerült, hogy a vírus nem csupán köhögéssel, tüsszentéssel és testváladékokkal, hanem levegőben és vízben is terjedhet.
Hivatalos bejelentések szerint az ún. atípusos tüdőgyulladás (vagy korábbi nevén súlyos akut légúti szindróma - Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS) eddig 98 áldozatot szedett világszerte, de a WHO (az ENSZ Egészségügyi Világszervezete) várható adatai szerint ez a szám ma 100 fölé emelkedhet. A kínai Guangdong tartományban - a járvány feltételezett centrumában - azonban az elmúlt hónapban felére csökkent az új fertőzések száma, ami mindenképpen jó hírnek számít.
A kutatók még mindig nem biztosak teljesen abban, hogy mi okozza a betegséget, és milyen gyorsan terjed. Új adatok szerint a korábban bejelentett új koronavírus csak a betegek 60%-ában mutatható ki.
A WHO vizsgálóbizottsága kedden fejezi be hat napos látogatását a kínai Guangdong tartományban. Közben kínai kutatók bejelentették, hogy az áldozatok egy részében kimutatták a Chlamydia pneumoniae baktérium jelenlétét. Ez tovább erősíti a feltételezést, mely szerint több kórokozó együttes hatása felelős a betegség kialakulásáért.
Tüdőgyulladást bakteriális, vírusos és gombás fertőzések egyaránt okozhatnak. Az SARS hátterében általában baktériumok állnak (például: Legionella pneumophila, Chlamydia pneumoniae és Mycoplasma pneumoniae).