Ízelítő a Delta április 21-i adásából

Vágólapra másolva!
Egerszalóki baktériumok, virtuális madarak és a velencei lagúnák megmentése a Delta műsorán.
Vágólapra másolva!

Egerszalók kincse - baktériumok a hőforrásban:
Nemcsak a fürdőzők, hanem a mikrobiológusok is nagyra értékelik az egerszalóki hőforrás vizét. A különleges körülmények között tenyésző baktériumok ugyanis új gyógyszerek és mosószerek kifejlesztéséhez adhatnak támpontot, ha sikerül megfejteni a hőtűrő fehérjék titkát.

Galambok mozgáselemzése - emberi tanulságokkal
Egy virtuális tojóval - számítógépben megrajzolt galambbal - megtéveszthető az udvarlásra gerjedt hím, ha a képernyőn togyogó mű-galamb jól utánozza a tojó mozgását. Embereket vizsgálva már 35 jellegzetes pont elmozdulása elég ahhoz, hogy felismerjük: valaki magabiztos-e vagy félén, vidám, vagy rosszkedvű. Német kutatók vizsgálata megerősíti a régi tapasztalatot: a párválasztást főként nem tudatos "üzenetek" irányítják.

A közösségi viselkedés genetikai alapjai - fonalférgekben
A Delta forgatócsoportja a cambridge-i Molekuláris Biológiai Laboratóriumban - a Nobel-díjas kutatók otthonában - saját szemével, pontosabban kamerájával láthatta: hogyan befolyásolja egyetlen gén működése a C. elegans, egy parányi fonalféreg viselkedését. Rokon vonásaink kétségtelenek, hiszen az állatka 18 ezer génje közül körülbelül 7200-nak, azaz a teljes génállomány 40 százalékának van emberi megfelelője.

Veszélyben Velence - gátat lehet vetni a dagálynak?
Védőgátat terveznek ugyan a műemlék-város csatornáihoz, de egyre több a kétely ezzel kapcsolatban. A környezeti, ökológiai megfontolások óva intenek a lagúnák időszakos elzárásától, a becslések szerint ugyanis évente több hónapig is zárva kellene tartani a zsilipeket.

Delta, mtv1, 2003. április 21. 12.05

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!